Ocena okresowa będąc elementem systemu rozwoju zawodowego jest jednym z ważniejszych narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi. Często pojawia się pytanie, czy ocena okresowa w służbie cywilnej spełnia pokładane w niej oczekiwania i realizuje zakładane cele? Jak prawidłowo zorganizować i przeprowadzić oceny okresowe by proces oceny okresowej w służbie cywilnej nie był tylko kolejnym formalnym obowiązkiem nie przynoszącym stronom uczestniczącym w tej procedurze istotnych korzyści. Jak w przypadku osób stanowiących korpus służby cywilnej dobierać i stosować kryteria oceny i co zrobić aby unikać najczęstszych błędów, które towarzyszą prowadzeniu rozmów oceniających pracowników? Zapraszamy na szkolenie w trakcie którego uczestnicy dowiedzą się, jak do ocen okresowych powinni podchodzić oceniający i czy oceny okresowe pozwalają właściwie zarządzać rozwojem zawodowym pracowników i urzędników służby cywilnej.
Szkolenie ma na celu zapoznanie z przepisami dotyczącymi planowania i oceniania pracowników i urzędników służby cywilnej a także ma jednocześnie przygotować uczestników szkolenie do przeprowadzenia pierwszej oceny i prawidłowych ocen okresowych w służbie cywilnej.
Szkolenie to okazja do uporządkowanie wiedzy uczestników i uzyskania praktycznych porad dotyczących istoty a także celu jak również sposobów oceny okresowej w służbie cywilnej zarówno z punktu widzenia osoby oceniającej jak i osób nadzorujących takie procesy.
Udział w zajęciach pozwala na:
Do uczestnictwa w szkoleniu zapraszamy osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje w zakresie prowadzenia ocen okresowych a także mające zamiar lepiej przygotować się do prowadzenia rozmów oceniających.
Szkolenie polecamy osobom nadzorującym lub koordynującym procesy i funkcjonowanie systemu ocen okresowych.
Wśród uczestników szkolenia o ocenach okresowych powinny znaleźć się również osoby przygotowujące się do opracowania lub wdrożenia systemu ocen okresowych w służbie cywilnej co pozwoli im uniknąć najczęstszych popełnianych błędów.
Tematyka szkolenia: Istota, cel i zakres oceny okresowej pracowników służby cywilnej
Adresaci szkolenia: Osoby odpowiedzialne za przeprowadzania oceny pracowników
Wykładowca: Praktyk i specjalistka – Małgorzata Machaj
Czas szkolenia: 5 godzin zegarowych z przerwami, zajęcia online na żywo
Certyfikat: Otrzymujesz imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu
Faktury: Nie pobieramy przedpłat ani zaliczek przed szkoleniem – Płatności
Materiały szkoleniowe: W cenie szkolenia materiały w postaci elektronicznej
Placówka oświatowa: Zobacz nasze zaświadczenia i wpisy w rejestrach
Szkolenia wewnętrzne: Dopasujemy kurs do Twoich potrzeb – Szkolenie na zamówienie
Kontakt: Polbi – Warszawa, tel. 721 547 750, formularz kontaktowy, e-mail: biuro@polbi.com.pl
Źródła regulacji dotyczących oceny pracowników w służbie cywilnej.
Konsekwencje dokonania pierwszej oceny w służbie cywilnej.
Program przygotowała Małgorzata Machaj
Organizator szkolenia dla korpusu służby cywilnej – Polbi, Warszawa
MAŁGORZATA MACHAJ
Doświadczona wykładowczyni, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z prawem pracy, wynagrodzeniami, rozliczaniem czasu pracy, zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami oraz systemami zarządzania jakością. Prowadzi wykłady na uczelniach wyższych oraz kursach MBA.
Jest audytorką w zakresie prawa pracy i jakości, a także doktorem nauk o zdrowiu. Ukończyła Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe, m.in. z zakresu kontroli wewnętrznej, psychologii zarządzania personelem, zarządzania ryzykiem w opiece zdrowotnej, zarządzania w podmiotach leczniczych oraz BHP.
Posiada certyfikaty audytora ISO 9001, 14001, 45001 oraz IFS, BRC, GMP/GHP/HACCP. Jest także certyfikowaną konsultantką metodologii Insights Discovery i Facet5.
Małgorzata to praktyk z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w firmach produkcyjnych, służbie zdrowia oraz działach kadrowo-płacowych i organizacyjnych na stanowiskach menedżerskich. Pracowała m.in. w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji, Szpitalu MSWiA, Instytucie Matki i Dziecka, Drosed S.A. i BRE Banku.
Jest autorką opracowań naukowych oraz artykułów dotyczących prawa pracy, ekonomii zatrudnienia i systemów zarządzania jakością. Aktywnie działa na rzecz wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, które przynoszą wymierne korzyści ekonomiczne dla pracodawców.
Podczas szkolenia omawiamy regulacje prawne zawarte w ustawie o służbie cywilnej a także rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków i sposobu dokonywania pierwszej oceny w służbie cywilnej jak również rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania ocen okresowych urzędników służby cywilnej i pracowników służby cywilnej i ich praktyczne zastosowanie pomagające podnosić kompetencje kadry kierowniczej w zakresie oceny pracowników.
W trakcie zajęć skupimy uwagę na sposobach i trybie dokonywania pierwszej oceny oraz kryteria oceniania, skalę ocen i warunkach przyznawania oceny pozytywnej lub negatywnej a także omówimy wzór arkusza pierwszej oceny i oceny okresowej, zakres, tryb sporządzania i wzór formularza sprawozdania dotyczącego zadań realizowanych przez ocenianego pracownika służby cywilnej w trakcie przepracowanego okresu.
Możesz zamówić szkolenie wewnętrzne przygotowane specjalnie dla Ciebie. Jeśli planujesz realizacją szkolenia zamkniętego dla pracowników, urzędników lub członków korpusu służby cywilnej to prosimy o kontakt, jesteśmy do dyspozycji.
Od wielu lat wspieramy jednostki administracji i samorządu oraz pracowników i pracodawców prowadząc specjalistyczne szkolenia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Sprawdź, jakie propozycje aktualnie znajdziesz w kategorii szkoleń - Administracja i samorząd, Akademia HR lub Prawo pracy, kadry i płace.