Zapraszamy na spotkanie poświęcone programom lekowym będących świadczeniami gwarantowanymi w ramach których leczenie zakwalifikowanych pacjentów odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych.
Leczenie w ramach programów lekowych dotyczy wybranych jednostek chorobowych i obejmuje ściśle zdefiniowaną grupę pacjentów.
Zapraszamy na szkolenie dotyczące programów lekowych od rejestracji do rozliczania świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przedmiotem spotkania będzie droga leku od rejestracji, przez kwalifikację do refundacji w ramach programów lekowych, kontraktowanie, aż po jednostkowe decyzje świadczeniodawców i lekarzy związane z przystąpieniem do realizacji świadczeń.
Szczegółowy wykaz omawianych zagadnień znajdziesz w zakładce – Program
Programy lekowe zostały opracowane jako świadczenia gwarantowane, a więc finansowane ze środków publicznych. Ich realizacja polega na zastosowaniu innowacyjnych substancji czynnych o wysokich kosztach. Leczenie w ramach każdego programu lekowego jest precyzyjnie uregulowane, obejmuje ściśle określoną grupę pacjentów, a także wymaga prowadzenia dokumentacji medycznej i udzielania świadczeń według zdefiniowanych schematów.
Refundacja leku w ramach programu lekowego ma na celu nie tylko nadzór nad osiąganymi efektami terapeutycznymi, ale także nad środkami, które NFZ planuje przeznaczyć na leczenie z zastosowaniem konkretnych produktów leczniczych.
Przedmiotem szkolenia będzie zapoznanie uczestników z tematyką programów lekowych, przystępne nakreślenie złożonego środowiska prawnego związanego z wprowadzeniem produktu leczniczego do stosowania w ramach programu lekowego wraz z omówieniem praktycznym. Rozpoczniemy od momentu, w którym z powodzeniem zakończone są badania kliniczne, leki zatwierdzone są przez gremia międzynarodowe, a producent dysponuje pełną dokumentacją wymaganą do rejestracji leku i wprowadzenia leku na rynek w Polsce.
W trakcie szkolenia omówiony zostanie proces zmierzający do umieszczenia leku w obwieszczeniu w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zostanie pokazany w syntetycznej formie drogi, którą produkt pokonuje od rejestracji, przez uzyskanie niezbędnych opinii i ocen, kontraktowanie przez NFZ, aż do wystawienia faktury przez świadczeniodawcę, którego lekarz podaje lek pacjentowi. Szczególnie uwzględniona zostanie rola Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, stanowisk Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i ich znaczenia w ustalaniu objęcia refundacją i ustalenia urzędowej ceny zbytu leku, a w końcu procedura decyzyjna Ministra Zdrowia.
Podczas zajęć omówiony zostanie również proces decyzyjny Narodowego Funduszu Zdrowia związany z kontraktowaniem świadczeń w zakresie programów lekowych, sama procedura kontraktowania świadczeń, a także perspektywa świadczeniodawców, ich motywacje, kwestie i trudności związane z prowadzeniem dedykowanej programom lekowym dokumentacji medycznej, aż po koordynację udzielania świadczeń w ramach programów lekowych.
Powinieneś wiedzieć, że nasze szkolenie to:
Chcesz poznać wykładowcę, zobacz zakładkę – Osoba prowadząca.
PROGRAM SZKOLENIA O PROGRAMACH LEKOWYCH
Program opracował i na zajęcia zaprasza Paweł Postawski
Organizator szkolenie - Polbi, Warszawa
PAWEŁ POSTAWSKI
Wykładowca specjalizujący się w nowoczesnym zarządzaniu podmiotami leczniczymi.
Doktor nauk humanistycznych z pięcioletnim doświadczeniem prowadzącego konwersatoria na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ma dziesięcioletnie doświadczenie pracy w pełnoprofilowym, dynamicznie rozwijającym się Centrum Onkologii. Brał udziału w implementacji i wdrażaniu Szybkiej Ścieżki Onkologicznej i związanej z nim DiLO, a ostatnio w zadaniach związanych z zagadnieniami Kompleksowej Opieki Onkologicznej (KON-Pierś, KON-Jelito).Od kilku lat pełni funkcję konsultanta do spraw medycznych w kancelarii adwokackiej.
W Polbi szkoli specjalistów zatrudnionych w jednostkach ochrony zdrowia i NFZ. Prowadzi zajęcia z kontraktowania świadczeń i rozliczeń z NFZ, szkolenia dla Koordynatorów Pacjenta Onkologicznego, oraz szkolenia dotyczące zagadnień związanych z Krajową Siecią Onkologiczną.
Paweł jest pasjonatem tego, co robi. Ma wiedzę, doświadczenie i umie się nimi podzielić. Dodatkowo nieustannie sam się szkoli biorąc udział w wielu projektach edukacyjnych organizowanych między innymi przez Agencję Badań Medycznych, The Global Health Network, czy SGH w Warszawie. Uczestnicy szkoleń są zachwyceni poziomem i sposobem prowadzenia zajęć wystawiając w ankietach najwyższe oceny.
Programy lekowe zawierają opis programu i obejmują kryteria kwalifikacji pacjenta do leczenia,kryteria wyłączenia z programu, schemat dawkowania leków, sposób podawania leków,wykaz badań diagnostycznych wykonywanych przy kwalifikacji pacjenta do programu oraz koniecznych do monitorowania leczenia oraz są publikowane jako załącznik do obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Decyzję o kwalifikacji pacjentów do programów lekowych podejmuje lekarz placówki posiadającej kontrakt, leczenie jest bezpłatne.
Kilka słów o wydarzeniu
Szkolenia zamknięte, na zamówienie
Zachęcamy do skorzystania z możliwości zorganizowania szkolenia wewnętrznego. Jeśli planujesz realizację zamkniętego szkolenia dotyczącego programów lekowych, to prosimy o kontakt - jesteśmy do dyspozycji.
Certyfikat ze szkolenia, faktura, płatności
Otrzymujesz imienne zaświadczenie o uczestnictwie w kursie – Certyfikaty
Nie pobieramy przedpłat ani zaliczek przed szkoleniem – Płatności i faktury
W cenie materiały szkoleniowe w formacie elektronicznym
Działamy jako placówka oświatowa – Zaświadczenia i wpisy w rejestrach
Możemy dopasować kurs do Twoich potrzeb – Szkolenie na zamówienie
Szkolenie – Programy lekowe
Szkolenie: Programy lekowe od rejestracji do rozliczania świadczeń z NFZ
Wykładowca: Paweł Postawski – specjalista do spraw kontraktowania i rozliczeń z NFZ
Czas trwania szkolenia: 5 godzin z przerwami – webinar, zajęcia na żywo online
Kontakt – Polbi, Warszawa: tel. 721 547 750, e-mail: biuro@polbi.com.pl
To szkolenie może być zorganizowane na zamówienie.
Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 22 629 13 88
E-mail: biuro@polbi.com.pl.