Rozpatrywanie reklamacji w hurtowni farmaceutycznej to jeden z najistotniejszych aspektów z punktu widzenia systemu zarządzania jakością. To zagadnienie niezmiernie ważne dla Osób Odpowiedzialnych – farmaceutów kierujących hurtowniami.
Regulacje zawarte w przepisach o Dobrej Praktyce Dystrybucyjnej wyróżniają dwa główne typy reklamacji z jakimi mają do czynienia hurtownie farmaceutyczne. Wyróżnić można zgłoszenia dotyczące wad jakości produktu (leków) oraz związane z jakością prowadzonej dystrybucji.
Szczegółowy wykaz zagadnień omawianych w trakcie kursu jest dostępny w zakładce – Program
KATARZYNA KĘSIK-OLĘDZKA
Farmaceutka, przez wiele lat związana z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym. W GIF pełniła funkcję Zastępcy Dyrektora Departamentu Nadzoru, sprawowała obowiązki inspektora ds. wytwarzania, przeprowadziła około 100 inspekcji i była również naczelnikiem Wydziału Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi i Wydziału ds. Sfałszowanych Produktów Leczniczych.
1. Jak napisać dobrą procedurę dotyczącą reklamacji?
Zaczniemy od zagadnień „must-have” w procedurze reklamacji. Omówimy, w jaki sposób zredagować dobrą procedurę dotyczącą reklamacji – a także, czego w takiej procedurze unikać prowadząc hurtownię farmaceutyczną.
2. Reklamacje związane z wadą jakościową - przykłady „z życia wzięte”
Bazując na przykładach zaczerpniętych z praktyki funkcjonowania hurtowni farmaceutycznej, wskażemy, z jakimi wadami jakościowymi można spotkać się w hurtowni farmaceutycznej i jakie niezbędne kroki należy podjąć po otrzymaniu zgłoszenia reklamacji. Zastanowimy się, kiedy wada jakościowa stwarza duże ryzyko dla zdrowia lub życia pacjenta.
3. Reklamacja dystrybucyjna i co dalej?
Następnie omówimy drugi typ reklamacji z jaką mają do czynienia hurtownie farmaceutyczne– reklamację dystrybucyjną. Tu również będziemy operować na przykładach „z życia wziętych”. Skupimy się też na możliwych scenariuszach już po złożeniu reklamacji dystrybucyjnej przez klienta.
4. Przyjmujemy zwrot – o czym trzeba pamiętać?
Omówimy niezbędne działania związane z decyzją o przyjęciu zwrotu przez hurtownię farmaceutyczną. Wskażemy na różnice w zakresie przyjęcia zwrotu po zgłoszeniu reklamacji jakościowej i dystrybucyjnej. Przeanalizujemy, o czym trzeba pamiętać po przyjęciu zwrotu i podejmowaniu decyzji o redystrybucji.
5. Komunikacja z GIF w zakresie reklamacji – kiedy i jak zgłaszać wady jakościowe?
Na zakończenie rozważymy, kiedy i jak hurtownia farmaceutyczna powinna zgłaszać wady jakościowe do organów nadzoru. Wyszczególnimy, co powinno znaleźć się w zgłoszeniu wady jakościowej. W tej części porozmawiamy także o tym, w jaki sposób komunikować kwestie związane z wadami jakościowymi wewnątrz organizacji.
Program opracowała Katarzyna Kęsik-Olędzka
Organizator szkolenia - Polbi, Warszawa
Katarzyna Kęsik-Olędzka. Farmaceutka. Wieloletni pracownik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF), certyfikowany audytor. Posiada bogate doświadczenie i szerokie spojrzenie na farmaceutyczny obrót hurtowy i jego bezpieczeństwo, rolę Osoby Odpowiedzialnej oraz praktykę kontaktów z organami nadzoru farmaceutycznego.
KATARZYNA KĘSIK-OLĘDZKA
Farmaceutka, certyfikowany audytor ISO 9001 i ISO 17025, ekspert kancelarii MOYERS, wykładowca Polbi.
Przez wiele lat związana z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, (Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru, Inspektor ds. wytwarzania, naczelnik Wydziału Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi i Wydziału ds. Sfałszowanych Produktów Leczniczych), z ramienia GIF przeprowadziła około 100 inspekcji.
Wykładowca z bogatym doświadczeniem zawodowym i szerokim spojrzeniem na farmaceutyczny obrót hurtowy.
Jak wyglądają zajęcia dotyczące rozpatrywania reklamacji przez hurtownie farmaceutyczne?
Materiały dydaktyczne (szkoleniowe)
Każdy uczestnik szkolenia poświęconego warunkom rozpatrywania reklamacji w hurtowniach farmaceutycznych otrzymuje bezpłatnie komplet autorskich materiałów szkoleniowych.
Certyfikat ze szkolenia, zaświadczenie o uczestnictwie w kursie
Osobom biorącym udział w szkoleniu dotyczącym prowadzenia postępowań reklamacyjnych wydajemy imienne potwierdzenie uczestnictwa w zajęciach.
Reklamacje w hurtowni farmaceutycznej - Szkolenie zamknięte, na zamówienie
Możesz zamówić szkolenie wewnętrzne pozwalające uaktualnić, usystematyzować i pogłębić wiedzę zasadach prowadzenia reklamacji przez hurtownie farmaceutyczne. Jeżeli masz w planach realizację zamkniętego szkolenia dotyczącego wszystkich aspektów związanych z reklamacją jakościową i dystrybucyjną w hurtowni farmaceutycznej, to prosimy o kontakt.
Jesteśmy do dyspozycji: Polbi – Warszawa, tel. 22 629 13 88 lub 721 547 750, mail: biuro@polbi.com.pl
To szkolenie może być zorganizowane na zamówienie.
Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 22 629 13 88
E-mail: biuro@polbi.com.pl.