Dochodzenie należności od kontrahentów na drodze polubownej, sądowej i egzekucyjnej
Jak odzyskać dług, jak dochodzić należności, dobre praktyki windykacji i egzekucji wierzytelności od kontrahentów
Poznasz sposoby weryfikacji i oceny kontrahenta i wszystkie etapy dochodzenia należności w obrocie gospodarczym
Będziesz znał zasady zabezpieczania płatności na etapie podpisywania umowy i terminy przedawnienia wierzytelności
Omówimy wzór wezwania do zapłaty i wspólnie przećwiczymy przygotowanie pozwu
Przeanalizujemy procedury przedsądowego wezwanie do zapłaty, przebieg postępowania sądowego i skierowania egzekucji do komornika
Główne punktu agendy szkolenia o skutecznym dochodzeniu należności na drodze polubownej, sądowej i egzekucyjnej krok po kroku
Szczegółowy wykaz zagadnień omawianych w trakcie kursu znajduje się w zakładce – Program
Weryfikacja i ocena kontrahenta przed zawarciem umowy, ogólnodostępne bazy danych przedsiębiorców (CEIDG, KRS, REGON), Biała Lista VAT, rejestry długów czyli jak sprawdzić wiarygodność finansową potencjalnego kontrahenta
Zabezpieczenie płatności na etapie podpisywania umowy, sposoby zabezpieczenia się przed nierzetelnymi płatnikami, weksel in blanco, poręczenie, przewłaszczenie na zabezpieczenie, gwarancja bankowa, dobrowolne poddanie się egzekucji, hipoteka, pozostałe postanowienia umowne
Przedawnienie wierzytelności, terminy i skutki przedawnienia, jak doprowadzić do zawieszenia biegu terminu przedawnienia lub do przerwania biegu przedawnienia?
Przedsądowe wezwanie do zapłaty, jak przygotować i wysłać wezwanie, omówienie wzoru wezwania przygotowanego , rekompensata za dochodzenie należności.
Skierowanie sprawy do sądu, wybór rodzaju postępowania sądowego: postępowanie upominawcze, nakazowe czy elektroniczne postępowanie upominawcze (e-Sąd), skompletowanie dokumentów wymaganych przez sądy, postępowanie gospodarcze – na czym polega i czy jest konieczne?
Pozew o zapłatę, omówienie na przykładzie zasad wybór właściwego sądu, ustalania danych dotyczące stron, sposobów obliczania wartość przedmiotu sporu, formułowanie żądania, wniosek o zabezpieczenie roszczenia, sformułowanie wniosków dowodowych, treść uzasadnienia i załączniki.
Przebieg postępowania sądowego, wydanie nakazu zapłaty przez sąd: nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, zaskarżenie nakazu zapłaty przez pozwanego, postępowanie odwoławcze (apelacja), uprawomocnienie się orzeczenia.
Skierowanie egzekucji do komornika, wybór komornika, niezbędne dokumenty, wniosek egzekucyjny i przebieg egzekucji komorniczej lub sprzedaż długu, cesja wierzytelności.
Zajęcia o dochodzeniu należności poprowadzi Paweł Terpiłowski
PAWEŁ TERPIŁOWSKI
Ekspert podatkowy i doświadczony wykładowca z zakresu prawa gospodarczego i podatku VAT. Radca prawny, Kierownik Zespołu ds. Podatków Pośrednich w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy. Doradza przedsiębiorstwom od strony prawnej i podatkowej w zakresie szeroko rozumianego obrotu gospodarczego.
Adresaci szkolenia o dochodzeniu należności
Szkolenie o prawnych metodach dochodzenia należności skierowane jest do osób nie będących prawnikami, ale które potrzebują w wiedzy dotyczącej prawnych aspektów windykacji. Na zajęcia zapraszamy:
pracowników wewnętrznych działów windykacji,
pracowników działów księgowości i działów finansowych,
osoby prowadzące własną działalność gospodarczą,
pracowników działów handlowych odpowiedzialnych m.in. za windykację.
Szkolenie o zasadach dochodzenia należności od kontrahentów może być pomocne dla przedsiębiorców, właścicieli firm, kadry zarządczej i pracowników odpowiedzialnych za procesy sprzedażowe, menadżerów działów handlowych, pracowników działów obsługi klienta, osób planujących dowiedzieć się jak postępować z dłużnikami lub zamierzających poznać metody skutecznego i zgodnego z prawem ściągania należności.
Praktyczny charakter spotkania z ekspertem podatkowym
W trakcie kursu o dochodzeniu należności od kontrahentów wspólnie przyjrzymy się wszystkim elementom wzoru wezwania do zapłaty oraz szczegółowo przećwiczymy przygotowanie pozwu.
Szkolenie – Dochodzenie należności w obrocie gospodarczym
Dochodzenie należności od kontrahentów na drodze polubownej, sądowej i egzekucyjnej
Kurs dla osób odpowiedzialnych za windykację należności i odzyskiwanie długów
Wykładowca – Paweł Terpiłowski, radca prawny, ekspert podatkowy
Czas trwania – około 6 godzin z przerwami, zajęcia online na żywo
W cenie szkolenia materiały dydaktyczne w formacie PDF
Cena katalogowa za osobę: 498 zł netto/brutto (VAT zw.) – Zwolnienie z VAT
Postępowanie gospodarcze – na czym polega i czy jest konieczne
6. Pozew o zapłatę należności przez kontrahenta
Piszemy pozew o zapłatę - omówienie przykładowego pozwu. Praktyczne ćwiczenia.
Wybór właściwego sądu
Dane dotyczące stron pozwu o zapłatę należności
Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu
Sformułowanie żądania
Wniosek o zabezpieczenie roszczenia
Sformułowanie wniosków dowodowych
Treść uzasadnienia
Załączniki
7. Przebieg postępowania sądowego
Wydanie nakazu zapłaty przez sąd: nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
Czy trzeba być obecnym w sądzie
Zaskarżenie nakazu zapłaty przez pozwanego i co dalej
Postępowanie odwoławcze (apelacja)
Uprawomocnienie się orzeczenia
8. Skierowanie egzekucji do komornika
Jakiego komornika wybrać
Jakie dokumenty przygotować dla komornika
Jak napisać wniosek egzekucyjny
Przebieg egzekucji komorniczej
9. Sprzedaż długu
Na czym polega sprzedaż długu (cesja wierzytelności)? Kiedy warto sprzedać dług?
10. Pytania i odpowiedzi panel dyskusyjny
Podsumowanie szkolenia oraz czas zarezerwowany przez wykładowcę na indywidualne pytania uczestników szkolenia z zakresu dochodzenie należności od kontrahentów na drodze polubownej, sądowej i egzekucyjnej a także okazja do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń pomiędzy osobami biorącymi udział w kursie.
Program opracował Paweł Terpiłowski
Organizator szkolenia - Polbi, Warszawa
Paweł Terpiłowski - Radca prawny, ekspert podatkowy, wykładowca, Kierownik Zespołu ds. Podatków Pośrednich w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy.
Paweł Terpiłowski – Wykładowca, ekspert podatkowy, radca prawny
PAWEŁ TERPIŁOWSKI
Szkoleniowiec z zakresu prawa gospodarczego i podatku VAT. Kierownik Zespołu ds. Podatków Pośrednich w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy, specjalizujący się w umowach sprzedaży i podatku VAT.
Doradza przedsiębiorstwom od strony prawnej i podatkowej w zakresie obrotu gospodarczego. Doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach prawnych oraz w międzynarodowych korporacjach.
Współautor m.in. publikacji „VAT w branży TSL”, „Podatkowe i bilansowe zamknięcie roku”, autor wielu artykułów prawniczych i podatkowych publikowanych m.in. w Rzeczpospolita, Forbes, Infor, Puls Biznesu.
Szkolenie - Windykacja dla przedsiębiorców. Prowadzenie skutecznej windykacji i egzekucja należności w obrocie gospodarczym, odpowiednie metody zabezpieczania roszczeń, skuteczne dochodzenie należności względem dłużnika.
Jak wyglądają warsztaty dotyczące dochodzenia należności w obrocie gospodarczym?
Uczestniczysz w spotkaniu online i warsztatach prowadzonych na żywo
Korzystasz z eksperckiej wiedzy wykładowcy – Pawła Terpiłowskiego
Omawiamy wszystko o prawnych aspektach dochodzenia należności od kontrahentów na drodze polubownej, sądowej i egzekucyjnej
Masz bezpośredni kontakt z trenerem i możliwość zadawania na bieżąco pytań na czacie
Wspólne ćwiczenia i analiza przykładów pozwalają lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia
Korzyści z udziału w szkoleniu o windykacji
Celem szkolenia jest przekazanie wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie dochodzenia należności na drodze polubownej, drodze sądowej oraz w postępowaniach egzekucyjnych i zabezpieczających. Szkolenie omawia sposoby weryfikacji kontrahentów oraz zabezpieczania wierzytelności w celu ułatwienia ich ściągalności. Omawiamy prawne aspekty dochodzenia należności, sporządzania wezwań do zapłaty, pozwów o zapłatę czy wniosków egzekucyjnych.
Warsztatowa forma prowadzenia zajęć o odzyskiwaniu należności
Wykłady i ćwiczenia na zajęciach związanych z prawidłowym dochodzenie należności, sposobami weryfikacji i oceny kontrahentów, zasadami zabezpieczania płatności na etapie podpisywania umowy, terminami przedawniania wierzytelności, procedurami przedsądowego wezwanie do zapłaty, przebiegu postępowania sądowego i kierowania egzekucji do komornika prowadzone są w oparciu o autorski program.
Zakres kursu o dochodzeniu należności
Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję do:
zapoznanie się z przepisami dotyczącymi egzekucji komorniczej i postępowania sądowego zmierzającego do odzyskania należności,
poznania sposobów poszukiwania majątku dłużnika w procesie monitoringu przedegzekucyjnego,
przećwiczenia redagowania wniosku egzekucyjnego oraz pisania innych dokumentów niezbędnych w postępowaniu egzekucyjnym,
zdobycia wiedzy o zasadach współpracy z komornikiem i możliwości ukierunkowania jego działań w trakcie postępowania egzekucyjnego a także jakimi metodami nadzorować postępowanie egzekucyjne.
Praktyczny charakter zajęć o windykacji należności od partnerów biznesowych
Dzięki licznym przykładom uczestnicy spotkania będą mogli w sposób kompleksowy zaktualizować swoje wiadomości z zakresu windykacji długów w obrocie gospodarczym. Uczestnicy mogą na bieżąco zadawać pytania, a zgłaszane wątpliwości będą rozwiązywane na przykładach. Zapraszamy osoby związane z działaniami windykacyjnymi, księgowych, handlowców, właścicieli firm i przedsiębiorców dochodzących swoich należności od partnerów biznesowych.
Materiały szkoleniowe (dydaktyczne)
Uczestnik szkolenia poświęconego zasadom dochodzenia należności od partnerów biznesowych otrzymuje bezpłatnie komplet materiałów szkoleniowych.
Certyfikat, zaświadczenie o uczestnictwie
Osobom biorącym udział w szkoleniu z zakresu dochodzenia należności wydajemy imienne potwierdzenie uczestnictwa w zajęciach.
Dochodzenie należności od kontrahentów - Szkolenie zamknięte, na zamówienie
Możesz zamówić szkolenie wewnętrzne dotyczącego fakturowania. Jeżeli masz w planach realizację zamkniętego szkolenia dotyczącego wszystkich aspektów związanych z prawidłowym dochodzeniu należności na drodze polubownej, sądowej i egzekucyjnej, to prosimy o kontakt.
Jesteśmy do dyspozycji: Polbi – Warszawa, tel. 22 629 13 88 lub 721 547 750, mail: biuro@polbi.com.pl