Cel szkolenia o podatku VAT w obrocie międzynarodowym i rozliczaniu transakcji trójstronnych i łańcuchowych w ramach w transakcjach wewnątrzunijnych i pozaunijnych jest omówienie i analiza oraz identyfikacja i wskazanie zasad dokonywania rozliczeń na gruncie podatku od towarów i usług w ramach obrotu transgranicznego.
Poruszymy kwestie określenia miejsca dostawy czy świadczenia usług, możliwości stosowania stawki podatku VAT 0%, dokumentowania obrotu towarowego w przypadku importu i eksportu i postępowania z podatkiem należny i naliczony podczas zakupów i sprzedaży w obrocie z innymi krajami.
W ramach szkolenia poddane zostaną analizie regulacje prawne wynikające z przepisów ustawy o podatku VAT dotyczące transakcji w obrocie międzynarodowy przeprowadzanych z państwami trzecimi.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa i nabycie towarów, warunki niezbędne dla wystąpienia WDT i WNT, moment powstania obowiązku podatkowego, zasady dokumentowania dla zastosowania stawki VAT w 0%, obowiązki informacyjne.
Transakcje łańcuchowe, transakcje łańcuchowe realizowane na terytorium Unii Europejskiej analiza przypadków na gruncie regulacji wynikających z przepisów dyrektywy Rady (UE) 2018/1910.
Transakcje trójstronne, miejsce opodatkowania dostaw towarów w transakcjach trójstronnych, procedura pełna i uproszczona.
Miejsce świadczenia usług, problematyka w zakresie ustalania miejsca przy świadczeniu usług.
VAT w transakcjach z państwami trzecimi, zasady dokumentowania i rozliczania transakcji dla potrzeb VAT – eksport towarów (bezpośredni, pośredni, zaliczki w eksporcie towarów), zasady dokumentowania dla zastosowania stawki VAT 0%.
Szczegółowy wykaz omawianych zagadnień znajduje się w zakładce – Program.
Szkolenie dedykowane jest osobom odpowiedzialnym za dokonywanie rozliczeń transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zajęcia dotyczące podatku od towarów i usług w obrocie międzynarodowym (VAT UE – Obrót międzynarodowy) skierowane jest do pracowników komórek zajmujących się wyliczaniem zobowiązań podatkowych, księgowych i głównych księgowych, doradców podatkowych, dyrektorów działów finansowych, właścicieli i pracowników biur rachunkowych oraz wszystkich osób mających styczność z zagadnieniami finansowo-księgowymi i zajmującymi się rozliczaniem podatku VAT.
Podatek VAT w obrocie międzynarodowym. Podatek VAT UE w transakcjach wewnątrzunijnych. Międzynarodowe transakcje łańcuchowe. Zasady opodatkowania VAT, określenie miejsca dostawy itp. Obrót międzynarodowy, stawki podatku VAT w obrocie transgranicznym, VAT 0%. Podatek VAT w międzynarodowym obrocie towarowym – WDT, WNT.
Transakcje łańcuchowe realizowane na terytorium Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem regulacji wynikających z przepisów dyrektywy Rady (UE) 2018/1910 – analiza przypadków.
Miejsce opodatkowania dostaw towarów w transakcjach trójstronnych.
Wybrana problematyka w zakresie ustalania miejsca przy świadczeniu usług ze szczególnym uwzględnieniem regulacji wynikających z postanowień rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
Podatek VAT w transakcjach z państwami trzecimi. Zasady dokumentowania i rozliczania transakcji dla potrzeb VAT – eksport towarów.
Panel dyskusyjny, czas na indywidualne pytania osób biorących udział w szkoleniu VAT UE – Obrót międzynarodowy i zakończenie szkolenia.
Program opracowała Mirela Chomont
Organizator kursu: Polbi - Warszawa
MIRELA CHOMONT - DORADCA PODATKOWY
Mirela Chomont jest doradcą podatkowym i członkinią zespołu ekspertów do spraw Karnych Skarbowych przy Krajowej Izbie Doradców Podatkowych.
Doświadczenie zawodowe zdobywała jako pracownik organów administracji skarbowej oraz współpracując z największymi kancelariami prawniczymi Pomorza Zachodniego oraz firmami audytorsko-księgowymi.
Mirela Chomont jest wykładowczynią akademicką, doświadczoną trenerką i autorka szkoleń, podczas których dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie rozumienia i praktycznego stosowania przepisów podatkowych.
Jak wyglądają zajęcia dotyczące międzynarodowych aspektów podatku VAT?
Idea szkolenia o rozliczeniach VAT w imporcie i eksporcie
Celem szkolenie jest omówienie, jak prawidłowo rozliczać podatek VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy towarów (WNT i WDT) oraz świadczenia usług, poznasz praktyczne tajniki dotyczące zasadach rozliczeń w transakcjach międzynarodowych (transakcje transgraniczne: łańcuchowe, transakcje wewnątrzunijne i pozaunijne oraz z państwami trzecimi).
Cel szkolenia - Rozliczania transakcji międzynarodowych w VAT
Zasadniczym celem szkolenia dotyczącego podatku VAT UE (obrót międzynarodowy) jest omówienie regulacji wynikających z przepisów dyrektywy Rady UEw odniesieniu do harmonizacji i uproszczenia niektórych przepisów w systemie podatku od wartości dodanej dotyczących opodatkowania handlu między państwami członkowskimi w zakresie procedury magazynu typu call-off stock, transakcji łańcuchowych oraz warunków niezbędnych do zastosowania zwolnienia z prawem do odliczenia (stawki 0%) z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Zakres szkolenia, odpowiedzi na pytania
Podczas kursu postaramy się wyjaśnić i odpowiedzieć na pytania na czym polega WDT i WNT a na czym eksport towarów, kiedy powstaje obowiązek podatkowy i jak ustalić podstawę opodatkowania podatkiem VAT, jak rozliczać zaliczki w obrocie międzynarodowym, jak postępować w przypadku braku dokumentacji podstawowej, co wnoszą przepisy z pakietu Quick Fixes, co robić w przypadku braku faktury od kontrahenta i jak samemu dokumentować obrót międzynarodowy w ramach rozliczeń VAT, czym charakteryzują się transakcje łańcuchowe a na czym polega transakcja trójstronna, jak wygląda obecnie handel z Wielką Brytanią, jak przebiega rozliczanie VAT należnego i naliczonego i kto jest podatnikiem przy imporcie usług, jak rozliczyć sprzedaż na rzecz konsumentów spoza UE i na czym polega wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość?
Omawiane regulacje prawne
Podczas szkolenia uczestnicy zajęć zastaną zapoznani z obowiązującymi przepisami rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) 2018/1912 zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 w odniesieniu do niektórych zwolnień związanych z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi. Zakres szkolenie uwzględnia regulacje wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz zmiany wynikające z nowelizacji przepisów o VAT w ramach pakietów SLIM.
Materiały dydaktyczne
Każdy uczestnik szkolenia poświęconego praktyce międzynarodowemu podatkowi VAT otrzymuje bezpłatnie komplet materiałów szkoleniowych.
Zaświadczenie o ukończeniu kursu, Certyfikat, Dyplom
Uczestnikom warsztatów podatkowych omawiających międzynarodowe aspekty podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia sprzedaż i zakupów za granicę (w tym w Unii Europejskiej) wydajemy zgodnie z przepisami MEN imienne „Zaświadczenie o ukończeniu kursu” potwierdzające uczestnictwo w zajęciach i uzyskanie lub uzupełnienie przez osoby dorosłe wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych.
Szkolenie zamknięte, na zamówienie
Możesz zamówić szkolenie wewnętrzne specjalnie dla Siebie. Jeśli planujesz realizacją zamkniętego szkolenia dotyczącego problematyki podatku VAT w obrocie międzynarodowy oraz transakcji łańcuchowych i trójstronnych jak również pozostałych zagadnień związanych z wymianą towarową i świadczeniem usług z zagranicznymi kontrahentami, to zapraszamy do kontaktu.
Jesteśmy do dyspozycji: Polbi – Warszawa, tel. 22 629 13 88 lub 721 547 750, mail: biuro@polbi.com.pl
To szkolenie może być zorganizowane na zamówienie.
Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 22 629 13 88
E-mail: biuro@polbi.com.pl.