Działalność statutowa organizacji pozarządowych, merytoryczne i prawne uwarunkowania działalności NGO i ich wpływ na politykę rachunkowości, Zakładowy Plan Kont i zasady księgowania przychodów i kosztów, rachunkowość w fundacji czy stowarzyszeniu, CIT, PIT i VAT i księgowość w podmiotach ekonomii społecznej.
Specyfika rachunkowości organizacji pozarządowych wynika m.in. z przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Ta regulacja prawna wymaga stosowania w księgowości specyficznych rozwiązań charakterystycznych dla działalności podmiotów tzw. „trzeciego sektora”, na poziomie przychodów, kosztów i wyniku finansowego. Wyodrębnienie działań statutowych: odpłatnych i nieodpłatnych oraz tych, które wykraczają poza zakres działań statutowych, wymaga bardzo dokładnej analizy każdego przedsięwzięcia.
Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie definiując działalność odpłatną i nieodpłatną organizacji pozarządowych nie podaje gotowych rozwiązań stosowanych w rachunkowości organizacji NGO. Celem szkolenia jest przedstawienie zasad i praktycznych sposobów prowadzenia rachunkowości organizacji pozarządowych nieprowadzących i prowadzanych działalność gospodarczą. Zajęcia stanowią połączenie wiedzy wynikającej z wielu przepisów prawnych oraz doświadczenia księgowych.
Należy podkreślić fakt, iż funkcjonuje przekonanie o podmiotowym zwolnieniu podatkowym dla organizacji pozarządowych dotyczące wszystkich organizacji w zakresie wszystkich podatków. Nic bardziej mylnego. W tym zakresie każda organizacja powinna przeanalizować własny status podatkowy. Pomaga w tym szkolenie poparte licznymi przykładami z bogatego doświadczenia prowadzącej szkolenie, a także interpretacje podatkowe i orzeczenia sądowe przywoływane i analizowane podczas zajęć.
Definicje NGO, podstawy prawne działalności statutowej i gospodarczej organizacji pozarządowych, działalność gospodarcza organizacji pozarządowych, działalność odpłatna i nieodpłatna pożytku publicznego
Księgowość organizacji pozarządowych, uproszczona ewidencja przychodów i kosztów, polityka rachunkowości, wykonanie obowiązków w zakresie rachunkowości, zakładowy plan kont i wyodrębnione rodzaje działalności w rachunkowości organizacji pozarządowej.
Dowody księgowe, sprawozdania i dokumentacja fundacji, stowarzyszeń i pozostałych NGO, sprawozdania finansowe – elementy, obowiązujący format, terminy, sprawozdanie merytoryczne organizacji pożytku publicznego, badanie sprawozdań, przechowywanie dokumentacji finansowej.
Przychody i opodatkowanie, podatki dochodowe i VAT w organizacji pozarządowej, zwolnienia podatkowe organizacji pożytku publicznego.
Szczegółowy wykaz omawianych zagadnień znajduje się w zakładce – Program.
ANNA KRÓL-BŁAŻEJEWSKA
Znany i doświadczony wykładowca szkoleń z zakresu rachunkowości i podatków oraz rozliczania projektów unijnych. Księgowy przedsiębiorstw i jednostek sektora publicznego. Właścicielka biura rachunkowego. Autorka publikacji z zakresu rachunkowości organizacji pozarządowych.
Udział w szkolenie prezentującym zasady prowadzenia rachunkowość i rozliczeń podatkowych w organizacji pozarządowej (fundacja, stowarzyszenie i pozostałe NGO) rekomendujemy:
Program opracowała Anna Król-Błażejewska
Organizator szkolenia - Polbi, Warszawa
Anna Król-Błażejewska - Księgowa, ekspert i specjalista z zakresu podatków, doradca finansowy oraz doświadczony wykładowca. Praktyk i właścicielka biura rachunkowego.
ANNA KRÓL-BŁAŻEJEWSKA
Anna Król-Błażejewska to doświadczony wykładowca specjalizujący się w zagadnieniach związanych ze sprawami podatkowymi, ubezpieczeniami społecznymi oraz rachunkowością.
Prowadzi liczne szkolenia, praktyk i właścicielka biura rachunkowego.
Dlaczego NGO to organizacja pozarządowa?
Organizacja pozarządowa to z angielskiego non-government organization - NGO. Dlatego skrót NGO stał się synonimem organizacji pozarządowej działającej w interesie publicznym czyli organizacji zrzeszającej osoby fizyczne lub prawne charakteryzującej się brakiem powiązań z władzą publiczną niedziałającą w celu osiągania zysku ale prowadzącą swoją działalność na rzecz wybranego interesu.
Organizacje pozarządowe (NGO) czyli trzeci sektor
Oprócz sektora publicznego (np. władze i administracja publiczna) oraz sektora rynkowego (przedsiębiorcy, firmy) w systematyce organizacji wyróżnia się również organizacje pozarządowe nazywane trzecim sektorem.
NGO czyli brak powiązań z władzą publiczną
Wśród organizacji pozarządowych (NGO) można znaleźć różnego rodzaju stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, partie polityczne, związki zawodowe, izby gospodarcze i izby rzemieślnicze, spółki non profit, spółdzielnie socjalne, grupy wsparcia, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne oraz wiele innych organizacji posiadających status organizacji pożytku publicznego funkcjonujących w oparciu o przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Podmioty NGO a działalność gospodarcza i podatki
Organizacje pożytku publicznego (NGO – organizacje pozarządowe) nie korzystają ze specjalnych zwolnień w zakresie prowadzenia ksiąg i ewidencji rachunkowych. Jeżeli organizacja pozarządowa w zgodzie z przepisami prawa prowadzi normalną działalność gospodarczą to oczywiście podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i podatkiem od towarów i usług. NGO mogą natomiast korzystać z zwolnień podatkowych przewidzianych dla organizacji pożytku publicznego, np. w zakresie podatku od nieruchomości, podatku od gier oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.
1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego
Należy pamiętać, że organizacje, które uprawnione są do otrzymania 1,5 % (do niedawna 1 %) podatku dochodowego od osób fizycznych z jednej strony korzystają z wielu ułatwień podatkowych, a z drugiej strony obciążone są dodatkowymi obowiązkami, np. sprawozdawczymi. Pracując w działach księgowości, tworząc lub powołując do życia organizacje pozarządową należy poznać specyfikę funkcjonowania i prowadzenia rozliczeń finansowych organizacji pozarządowych. Dotyczy to w szczególności zasad prowadzenia rachunkowości, możliwości stosowania uproszczeń w prowadzeniu księgowości oraz prowadzenia rozliczeń podatkowych w zakresie podatku CIT i VAT w podmiotach ekonomii społecznej.
Jak wyglądają warsztaty dotyczące rachunkowości i finansów NGO?
Korzyści dla uczestników szkolenia o księgowości w organizacji pozarządowej
Na korzyści z udziału w szkoleniu o rachunkowości organizacji pozarządowych składają się:
Certyfikat, zaświadczenie o uczestnictwie w kursie
Osobom biorącym udział w szkoleniu dotyczącym zasad prowadzenia rachunkowość organizacji pozarządowych oraz podatków z jakimi mają do czynienia NGO wydajemy imienne potwierdzenie uczestnictwa w zajęciach.
Materiały szkoleniowe (dydaktyczne)
Uczestnik szkolenia poświęconego tematyce księgowość i sprawozdań w fundacjach, stowarzyszeniach i pozostałych typach organizacji NGO otrzymuje bezpłatnie komplet materiałów szkoleniowych.
Rachunkowości organizacji pozarządowych – Szkolenie na zamówienie
Szkolenie na zamówienie? Ofertę szkoleń i kursów prezentujemy na naszej stronie internetowej www.polbi.pl. Jesteśmy również w stanie zorganizować szkolenie wewnętrzne związane z tematyką zasad rachunkowości organizacji pozarządowych ściśle dopasowane pod Twojej potrzeby. Opowiedz nam o nich – czekamy na propozycje.
Jesteśmy do dyspozycji: Polbi – Warszawa, tel. 22 629 13 88 lub 721 547 750, mail: biuro@polbi.com.pl
To szkolenie może być zorganizowane na zamówienie.
Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 22 629 13 88
E-mail: biuro@polbi.com.pl.