Dobra Praktyka Dystrybucyjna – zasady realizacji wytycznych, wszystkie najważniejsze obszary Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Zakres obowiązków i uprawnienia kierownictwa a także personelu podmiotu dokonującego hurtowego obrotu wyrobami medycznymi i produktami leczniczymi.
Wyjaśnimy, co to jest Dobra Praktyka Dystrybucyjna. Zapoznamy z rozporządzeniem w sprawie DPD – praktycznie omówimy wymagania Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (GDP) oraz zasady ich realizacji w zakresie obrotu hurtowego produktami leczniczymi.
Poznasz obowiązujące w obrocie hurtowym produktami leczniczymi, ich dystrybucji, magazynowaniu i transporcie zasady DPD/GDP, w tym:
W programie zajęć przeznaczonych zasadniczo dla początkujących znajdziesz m.in.:
ANNA LIGNAR – EKSPERT DPD, AUDYTOR
Praktyk łączący ogromną wiedzę wyniesioną z pracy w firmach farmaceutycznych z doświadczeniem zdobytym w inspekcji farmaceutycznej (Dyrektor Departamentu Nadzoru w GIF). Była kierownikiem hurtowni farmaceutycznej, Składu Konsygnacyjnego, Działu Zarządzania Jakością i Działu Operacyjnego ds. Jakości. Jest audytorem Wiodącym IRCA i ISO 9001:2015. Wykładowca wysoko oceniany przez uczestników naszych szkoleń.
Szkolenie ma na celu zapoznanie słuchaczy z zasadami obowiązującymi w obrocie hurtowym produktami leczniczymi, ich dystrybucji, magazynowaniu i transporcie wynikającymi z regulacji prawnych dotyczących wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (DPD/GDP) oraz przepisów prawa farmaceutycznego.
Do udziału w kursie dotyczącego wymagań DPD szczególnie zachęcamy:
DPD/GDP dla początkujących. Dobra Praktyka Dystrybucyjna w hurtowni farmaceutycznej od podstaw. Obrót hurtowy produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WARSZTATÓW DPD W HURTOWNI FARMACEUTYCZNEJ
Omówienie wymagań dotyczących obrotu hurtowego zawartych w Ustawie Prawo farmaceutyczne. Kontrola hurtowni farmaceutycznych – kompetencje Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF). Certyfikaty DPD (Dobra Praktyka Dystrybucyjna).
Wymagania dla systemu jakości, zarządzanie zadaniami zlecanymi, przegląd skuteczności systemu jakości w hurtowni farmaceutycznej. Zarządzanie ryzykiem w jakości – zakres według Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej.
Obowiązki i uprawnienia Osoby Odpowiedzialnej – kierownika hurtowni oraz personelu podmiotu dokonującego hurtowego obrotu wyrobami medycznymi i produktami leczniczymi. Szkolenia i niezbędne procedury.
Struktura i funkcje lokalu, kontrola temperatury i środowiska w hurtowni farmaceutycznej, wyposażenie w sprzęt i urządzenia, systemy komputerowe, kwalifikacja i walidacja. Praktyczna realizacja wymagań DPD.
Zasady zarządzania dokumentacją. Dokumentowanie procesów i operacji w hurtowni farmaceutycznej.
Kwalifikacja dostawców i odbiorców, przyjmowanie, magazynowanie i segregacja produktów, utylizacja, kompletacja i dostarczanie produktów leczniczych na gruncie regulacji DPD. Przegląd wymaganych procedur jakościowych w hurtowni farmaceutycznej.
Postępowanie ze zwrotami, reklamacjami, produktami wycofanymi i podejrzanymi o sfałszowanie produktów leczniczych. Wymagane procedury, zasady oceny produktów, wymagania dla produktów zwracanych i procesu wycofania realizowanych w hurtowniach farmaceutycznych.
Obowiązki zleceniodawcy i zleceniobiorcy. Dokumentowanie działań zlecanych przez hurtownie farmaceutyczne.
Cel kontroli wewnętrznych, wymagania, dokumentowanie, działania naprawcze i korygujące prowadzone w hurtowni farmaceutycznej.
Środki transportu i ich wyposażenie, warunki transportu - kontrola temperatury, transport produktów leczniczych wymagających specjalnych warunków. Omówienie niezbędnych procedur stosowanych w farmaceutycznej dystrybucji hurtowej.
System jakości, personel, procedury i dokumentacja dotycząca pośredników.
Dodatkowy czas zarezerwowany dla uczestników praktycznych zajęć prezentujących wymagania Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (GDP) oraz zasady ich realizacji w zakresie obrotu w hurtowni farmaceutycznej.
Szkolenie - DPD w hurtowni farmaceutycznej dla początkujących
Program warsztatów DPD opracowała Anna Lignar
Szkolenie 1-dniowe, poziom podstawowy. Organizator: Polbi – Warszawa
Anna Lignar - Praktyk i ekspert DPD. Audytor Wiodący IRCA, ISO 9001:2015 i audytor wewnętrzny w firmach farmaceutycznych. Farmaceutka, wykładowca, doświadczony trener.
Bogatą wiedzę i doświadczenie zawodowe wyniosła z pracy w przedsiębiorstwach farmaceutycznych będąc kierownikiem hurtowni farmaceutycznej, Składu Konsygnacyjnego, Działu Zarządzania Jakością i kierownikiem Działu Operacyjnego ds. Jakości.
Pracując w GIF pełniła funkcję Dyrektora Departamentu Nadzoru w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym.
ANNA LIGNAR - EKSPERT DPD, AUDYTOR
Praktyk w dziedzinie dystrybucji hurtowej, pełniła funkcję kierownika hurtowni farmaceutycznej.
Była odpowiedzialna za organizację, projektowanie i wdrażanie systemu jakości i zarządzania ryzykiem.
Certyfikowany Audytor Wiodący ISO oraz audytor wewnętrzny systemu zarządzania jakością.
Anna Lignar przeprowadziła już setki szkoleń z zakresu Dobrej Praktyki Dystrybucji w dystrybucji hurtowej produktów leczniczych i wyrobów medycznych realizowanej przez hurtownie farmaceutyczne.
Jak wyglądają warsztaty DPD dla początkujących?
Adresaci szkolenia z zakresu DPD
Zajęcia dotyczące realizacji zasad DPD/GDP przez dystrybutorów wyrobów farmaceutycznych kierowane jest do osób, które dotychczas nie miały do czynienia ze stosowaniem w swojej pracy zawodowej wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. W szczególności polecamy udział w zajęciach pracownikom firm prowadzących transport farmaceutyczny, dystrybucję produktów leczniczych, magazyny leków lub hurtownie farmaceutyczne.
Regulacje prawne dotyczące DPD
Podczas zajęć przywołamy, omówimy i przeanalizujemy regulacje prawne dotyczące Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej w hurtowni farmaceutycznej, na które składają się:
Efekty, rezultaty szkolenia
W czasie zajęć zostaną przekazane uczestnikom szkolenia informacje i niezbędna wiedza zawodowa o zakresie wymagań DPD/GDP – Dobrej Praktyki Dystrybucji stosowanej w hurtowni farmaceutycznej.
Metoda prowadzenia szkolenia
Kurs od podstaw z zakresu DPD/GDP realizowany jest w formie wykładu. Prowadząca zajęcia omawianą tematykę zaprezentuje również na praktycznych przykładach. Szkolenie obejmuje swoim zakresem omówienie od podstaw zasady realizacji Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej w hurtowni farmaceutycznej w oparciu o obowiązujące wymagania prawne.Poznasz szczegółowe wytyczne dotyczące DPD - Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (ang. GDP - Good Distribution Practice).
Materiały szkoleniowe (dydaktyczne)
Uczestnik warsztatów DPD omawiających praktyczne zasady realizacji wytycznych Dobrej Praktyki Dystrybucji w hurtowni farmaceutycznej otrzymuje bezpłatnie komplet materiałów szkoleniowych.
Certyfikat, zaświadczenie o uczestnictwie
Osobom biorącym udział w szkoleniu dotyczącym zasad DPD wydajemy imienne potwierdzenie uczestnictwa w zajęciach.
DPD w hurtowni farmaceutycznej od podstaw - Szkolenie zamknięte, na zamówienie
Możesz zamówić szkolenie wewnętrzne specjalnie dla Siebie. Jeśli planujesz realizację zamkniętego szkolenia dotyczącego wszystkich aspektów związanych z zgodną z prawidłową realizacją zasad Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (DPD/GDP) w hurtowniach farmaceutycznych, to prosimy o kontakt.
Jesteśmy do dyspozycji: Polbi – Warszawa, tel. 22 629 13 88 lub 721 547 750, mail: biuro@polbi.com.pl
To szkolenie może być zorganizowane na zamówienie.
Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 22 629 13 88
E-mail: biuro@polbi.com.pl.