Kurs dla przeprowadzających inwentaryzację w podmiotach gospodarczych i jednostkach budżetowych. Poznasz procedury, metody i zasady organizacji inwentaryzacji na dzień bilansowy (inwentaryzacja roczna), inwentaryzacji doraźnej oraz inwentaryzacji kontrolnej i zdawczo-odbiorczej. Jak właściwie dokonać weryfikacji prowadzonej ewidencji środków trwałych ze stanem rzeczywistym.
Zgodnie z regulacją zawartą w ustawie o rachunkowości rokrocznie należy przeprowadzić inwentaryzację w formie spisu z natury istotnej grupy pozycji prezentowanych w bilansie w celu ustalania lub sprawdzania rzeczywistego stanu aktywów i pasywów. W zakresie procedur z tym związanych często popełniane są błędy, co powoduje, że proces inwentaryzacji (spis z natury) przebiega wolno i powoduje opóźnienia w pracy działów finansowo-księgowych.
Warto dowiedzieć się, jak prawidłowo, sprawnie i szybko przeprowadzić inwentaryzację.
(Pełen wykaz zagadnień omawianych podczas kursu znajduje się w zakładce – Program)
ANDRZEJ KĘPA
Wykładowca i praktyk, doświadczony dydaktyk.
Specjalista z zakresu rachunkowości. Ekspert z zakresu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (wycena, wartość początkowa, ewidencja, amortyzacja i umorzenia oraz inwentaryzacja – aspekty podatkowe i księgowe).
Szkolenie kierujemy do wszystkich, którzy zobowiązani są do przeprowadzania inwentaryzacji. W kursie z zakresu inwentaryzacji powinni wziąć udział:
Zapraszamy pracowników zatrudnionych w podmiotach gospodarczych oraz osoby z jednostek sektora finansów publicznych, szczególnie państwowych i samorządowych jednostek budżetowych.
Stosowanie odpowiednich zasad i technik to skuteczne przeprowadzenie inwentaryzacji minimalizujące ryzyko popełnienia błędów.
Pojęcie i cele inwentaryzacji. Funkcje jakie powinna realizować prawidłowo przeprowadzona procedura inwentaryzacyjna.
Omówienie przepisów dotyczących inwentaryzacji wynikających z ustawy o rachunkowości oraz stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów. Regulacje wewnętrzne dotyczące inwentaryzacji oraz zarządzenie kierownika jednostki w tym zakresie.
Kolejność i terminy czynności przedinwentaryzacyjnych. Przygotowanie arkuszy spisowych. Korzystanie z rozwiązań informatycznych.
Powołanie koordynatora inwentaryzacji. Powołanie zespołów spisowych. Odpowiedzialność kierownika jednostki i głównego księgowego za przeprowadzenie inwentaryzacji.
Pozycje bilansowe inwentaryzowane tą metodą i wyjątki w ramach tej metody. Postępowanie przy nieskuteczności metody.
Protokolarne ujęcie weryfikacji. Współpraca z reprezentantami komórek eksploatacyjnych.
Sprawozdanie z inwentaryzacji. Archiwizowanie dokumentacji inwentaryzacyjnej.
Porady, konsultacje i odpowiedzi na pytania osób biorących udział w szkoleniu. Czas zarezerwowany przez wykładowcę na indywidualne pytania uczestników szkolenia z zakresu procedur i metod prowadzenia inwentaryzacji oraz jej właściwej organizacji. Szkolenie to także okazja do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń pomiędzy osobami biorącymi udział w kursie.
Inwentaryzacja. Procedury, metody i organizacja.
Program szkolenia opracował Andrzej Kępa.
Organizator kursu: Polbi - Warszawa.
Andrzej Kępa - Wykładowca, trener, doświadczony dydaktyk, szkoleniowiec, księgowy - praktyk, konsultant i ekspert w dziedzinie rachunkowości i środków trwałych.
ANDRZEJ KĘPA
Ekspert do spraw rachunkowości i środków trwałych.
Wykładowca i doświadczony dydaktyk, konsultant, główny księgowy.
Wiedzę praktyczną zdobywał na stanowiskach księgowego, głównego księgowego i dyrektora finansowego, pełnił funkcje kierownicze i dyrektorskie.
W swojej dotychczasowej karierze zawodowej trenera przeprowadził już kilka tysięcy godzin wykładów, szkoleń i kursów z zakresu księgowości, bilansów, rachunku zysków i strat, wyceny, ewidencji i inwentaryzacji środków trwałych oraz zagadnień kadrowo-płacowych.
Jak wyglądają warsztaty dotyczące inwentaryzacji?
Inwentaryzacja to oczywiście prawny obowiązek
Inwentaryzację, która jest tylko spełnieniem obowiązków nakładanych przez przepisy o rachunkowości i po części z regulacji podatkowych może dostarczyć cennych informacji do zarządzania przedsiębiorstwem, zakładem, firmą czy instytucją. Sprawdź, jak to się dzieje i co trzeba zrobić, aby inwentaryzacja oprócz konieczności jej przeprowadzenia służyła także osobom kierującym jednostką.
Inwentaryzacja od A do Z - Cel szkolenia
Szkolenia z zakresu inwentaryzacji ma na celu prezentację kompleksowej wiedzy dotyczącej procedur, metod i organizacji inwentaryzacji. Szkolenie ma za zadanie zaprezentować praktyczny zasób informacji o poszczególnych etapach prac w zakresie całokształtu procedur inwentaryzacyjnych.
Metoda prowadzenia zajęć
Zajęcia na kursie poświęconemu inwentaryzacji to wykłady, ćwiczenia, praktyczne przykłady i prezentacje prowadzone w oparciu o autorskie programy. Praktyczne ćwiczenia umożliwią zdobycie odpowiedniego doświadczenia przez uczestników szkolenia.
Inwentaryzacja od A do Z
Kompleksowy kurs przybliżający procedury, metody i formy prawidłowej inwentaryzacji. Spis z natury, sprawdzenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów. Szkolenie prowadzone jest w oparciu o najnowsze regulacje prawne wynikające ze „Stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów – Uchwała Nr 5/2016”.
Inwentaryzacja – Wstęp do bilansu
Czynności inwentaryzacyjne przygotowujące do sporządzenia bilansu. Organizacja czynności inwentaryzacyjnych, harmonogramy, dokumentowanie. Różnice inwentaryzacyjne – rozliczanie. Czynności poinwentaryzacyjne.
Poznaj zasady i metody prowadzenia inwentaryzacji
Inwentaryzacja może być prowadzona metodą spisu z natury, uzyskania pisemnych potwierdzeń i weryfikacji stanów księgowych z dokumentacją źródłową. Poznasz różnice w przypadku prowadzenia inwentaryzacji na dzień bilansowy, inwentaryzacji doraźnej i kontrolna oraz zdawczo-odbiorczej (procedury, metody i organizacja). Podczas wspólnego rozwiązywania przykładowych zadań z zakresu inwentaryzacji nauczysz się rozliczać różnice inwentaryzacyjne stwierdzane w trakcie spisu z natury. Będziesz umiał weryfikować poprawność inwentaryzacji, dowiesz się o najczęściej popełnianych błędach inwentaryzacyjnych oraz sposobach zapobiegania takim błędom.
Warsztatowy charakter zajęć - Inwentaryzacja w praktyce
Wykładowca poprowadzi szkolenie dotyczące inwentaryzacji w sposób praktyczny, ilustrując omawiane zagadnienia konkretnymi przykładami z życia. Podczas zajęć omówione zostaną najczęściej pojawiające się problemy związane z procedurami, metodami i właściwą organizacją inwentaryzacji.
Masz wątpliwości lub pytania - Zapytaj wykładowcę
Uczestnicy mogą na bieżąco zadawać pytania i zgłaszać wątpliwości. Mamy nadzieję, że otrzymają Państwo wyczerpujące i konkretne odpowiedzi ze strony prowadzącego szkolenie. Spotkanie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz uzyskania porad i wskazówek odnoście inwentaryzacji. Pytania można również zadawać po szkoleniu, kierując je na podany przez prowadzącego adres mailowy.
Zagadnienia poruszane na szkoleniu - Inwentaryzacja, procedury, metody i organizacja
Rezultaty szkolenia z zakresu inwentaryzacji
Korzyści uczestnictwa w szkoleniu dotyczącym inwentaryzacji
Materiały szkoleniowe
Uczestnik szkolenia pt. Inwentaryzacja (procedury, metody i organizacja) otrzymuje bezpłatnie komplet materiałów szkoleniowych.
Certyfikat, zaświadczenie
Osobom biorącym udział w kursie dotyczącym zasad prawidłowej inwentaryzacji wydajemy imienne potwierdzenie uczestnictwa w zajęciach.
Inwentaryzacja w praktyce - Szkolenie zamknięte, na zamówienie
Planujesz szkolenie wewnętrzne? Ofertę szkoleń i kursów prezentujemy na naszej stronie internetowej. Jesteśmy również w stanie zorganizować szkolenie zamknięte dotyczące wszystkich aspektów związanych z przygotowaniem i bezproblemowym przeprowadzeniem inwentaryzacji oraz prezentującym procedury, metody i organizację prawidłowego procesu inwentaryzacji i ściśle dopasowane pod Twojej potrzeby. Opowiedz nam o nich – czekamy na propozycje.
Jesteśmy do dyspozycji: Polbi – Warszawa, tel. 22 629 13 88 lub 721 547 750, mail: biuro@polbi.com.pl