➤ Porozmawiamy o dodatkowych dniach wolnych od pracy i urlopach od 2023 roku.
➤ Zaprezentujemy nowe zasady zatrudniania pracowników na okres próbny oraz wypowiadania umów o pracę zawieranych na czas określony.
➤ Omawiamy nowości m.in. wprowadzenie instytucji pracy zdalnej, nowe uprawnienia rodziców i opiekunów oraz zmiany w zasiłkach macierzyńskich.
➤ Poruszymy temat kontroli trzeźwości pracowników i zasad rozliczania czasu pracy.
➤ Wskażemy jakie znaczenie dla praw i obowiązków pracowników i pracodawców mają regulacje wynikające z dyrektyw UE: work-life balance i work-life integration.
Omawiamy zmiany, które następują w 2023 roku i dotyczą spraw pracowniczych m.in.: umów o pracę, zasad pracy zdalnej, urlopów i dodatkowych dni wolnych oraz zasiłków. Szkolenie ma na celu przygotowanie uczestników do rewolucyjnych zmian w Kodeksie pracy, oraz uzupełnienie i ugruntowanie wiedzy niezbędnej do pracy w kadrach i płacach.
Co nowego w prawie pracy w 2023 roku? Sprawdź zmiany i nowości. Nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadza istotne zmiany, w szczególności w zakresie:
Umowa o pracę, brak zakazu zatrudnienia u innego pracodawcy, zmiany w przypadku umów o prace na okres próbny, dodatkowe informacje o warunkach zatrudnienia, wypowiadanie umów na czas określony, ochrona stosunku pracy i wnioski o zmianę rodzaju pracy, rodzaju umowy o pracę lub wymiaru czasu pracy.
Szkolenia pracowników, polityka szkoleniowa pracodawcy, szkolenia niezbędne do wykonywania określonego rodzaju pracy lub na określonym stanowisku, szkolenie na koszt pracodawcy wliczane do czasu pracy pracownika, obowiązki informacyjne.
Dodatkowe dni wolne od pracy, zwolnienie z powodu działania siły wyższej, dodatkowe 2 dni albo 16 godzin wolne od pracy, prawo do połowy wynagrodzenia, nowy urlop opiekuńczy, dodatkowe 5 dni urlopu opiekuńczego, warunki udzielania i korzystania z urlopu opiekuńczego.
Uprawnienia rodzicielskie, rozszerzenie ochrony stosunku pracy, wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego, zmiana wysokości zasiłku macierzyńskiego, łączenie urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, korzystanie z obniżonego wymiaru czasu pracy przez okres odpowiadający okresowi urlopu wychowawczego, urlop ojcowski i opieka nad dzieckiem do 14. roku życia.
Elastyczne formy zatrudnienia, definicje, wnioski pracownika i warunki niezbędne do zastosowania elastycznej organizacji pracy, zasady ustalania elastycznej organizacji pracy, powrót do poprzedniej organizacji pracy.
Praca zdalna po zmianach w Kodeksie pracy, definicja, porozumienia w sprawie wykonywania pracy zdalnej, wniosek o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej, koszty świadczenia pracy zdalnej oraz zasady bhp w pracy zdalnej.
Szczegółowy wykaz omawianych zagadnień znajduje się w zakładce – Program
W 2023 roku wchodzą w życie zmiany w Kodeksie Pracy związane z koniecznością implementowania dwóch dyrektyw:
Nowelizacja Kodeksu pracy wymusza dostosowanie lub zredagowanie od podstaw regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania czy regulaminu pracy zdalnej a przy okazji daje możliwość optymalizacji stosowanych rozwiązań, likwidacji rozbieżności w dokumentacji i sprawdzenia, czy zapisy w nich zawarte są zgodne z najnowszymi przepisami prawa pracy.
➤ Co nowego w prawie pracy? Omawiamy zmiany w Kodeksie Pracy 2023
➤ Wykładowca – Agnieszka Wałęka-Kaliszczak, ekspert w zakresie spraw pracowniczych
➤ Czas trwania: 5 godziny z przerwami – Webinar, zajęcia na żywo online
➤ Kontakt – Polbi, Warszawa: tel. 22 629 13 88 lub 721 547 750, e-mail: biuro@polbi.com.pl
Zasady badania pracowników na obecność alkoholu i innych używek
Program opracowała Agnieszka Wałęka-Kaliszczak
Organizator szkolenia - Polbi, Warszawa
Agnieszka Wałęka-Kaliszczak. Prawnik, wykładowca, doświadczony trener i ekspert prawa pracy. Specjalistka z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz świadczeń i rozliczeń z ZUS.
AGNIESZKA WAŁĘKA-KALISZCZAK
Doświadczona wykładowczyni otwarta na nowoczesne formy szkolenia. Specjalistka prawa pracy z wieloletnim stażem. Prowadzi szkolenia z zakresu opodatkowania i oskładkowania wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych, rozliczania i planowania czasu pracy, urlopów i świadczeń rodzicielskich.
Agnieszka doskonale dzieli się wiedzą. Jest wykładowczynią o niezwykłej kulturze osobistej roztaczającą wokół aurę spokoju.
Na jej zajęciach dowiesz się więcej niż się spodziewasz.
Prawo pracy – najnowsze zmiany czyli co nas czeka po nowelizacji Kodeksu Pracy?
Roku 2023 to czas wchodzących w życie zmian związanych z dostosowaniem przepisów prawa krajowego do przepisów dyrektyw Unii Europejskiej. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza istotne zmiany odnoszące się do zawierania umów o pracę na okres próbny i czas określony, możliwości korzystania z elastycznych form zatrudnienia w ramach umowy o pracę, nowego sposobu informowania pracownika o warunkach zatrudnienia, nowych uprawnień dla rodziców i opiekunów, zmian w wysokości zasiłku macierzyńskiego, dodatkowych dni wolnych od pracy z powodu siły wyższej, dodatkowego wymiaru urlopu opiekuńczego czy zmian w zakresie szkoleń pracowników.
Dyrektywy work-life balance i work-life integration
Podczas zajęć omawiamy zmiany w polskim prawie pracy, wynikające z nowelizacji Kodeksu Pracy i dostosowania do regulacji unijnych, które wprowadza:
Zagadnienie dotyczące zmian prawa pracy omawiane w trakcie zajęć
Jak wyglądają zajęcia dotyczące zmian w prawie pracy?
Poznaj korzyści z udziały w szkoleniu
Czego się dowiesz i czego nauczysz w trakcie kursu?
Najnowsze zmiany w prawie pracy - Szkolenie zamknięte, na zamówienie
Możesz zamówić szkolenie wewnętrzne specjalnie dla Siebie. Jeżeli masz w planach realizację szkolenia zamkniętego dotyczącego omówienia i wskazania, jak stosować najnowsze zmiany w prawie pracy (nowelizacja Kodeksu Pracy oraz Dyrektywy work-life balance i work-life integration), to prosimy o kontakt.
Jesteśmy do dyspozycji: Polbi – Warszawa, tel. 22 629 13 88 lub 721 547 750, mail: biuro@polbi.com.pl