Szkolenie online „Krajowa Sieć Onkologiczna – KSO” to spotkanie przybliżające zmiany wprowadzane w funkcjonowaniu leczenia onkologicznego.
Nowa ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej jest jednym z etapów realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej. Jest to jedna z największych reform systemu opieki zdrowotnej i onkologicznej w Polsce wprowadzająca zmiany w sposobach realizacji i finansowania świadczeń z zakresu leczenia nowotworów.
Nowe rozporządzenie o kryteriach kwalifikacji szpitali do KSO już weszło w życie. Podczas szkolenia omówimy rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2024 r. w sprawie szczegółowych kryteriów warunkujących przynależność podmiotu wykonującego działalność leczniczą do poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego.
Jak zmienią się placówki systemu leczenia onkologicznego? KSO to nowy model zarządzania opieką onkologiczną. Nasze szkolenie poświęcone jest krajowej sieci placówek systemu leczenia onkologicznego oraz organizacji systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach KSO.
Nowości w funkcjonowaniu leczenia onkologicznego. Szkolenie online KSO – Krajowa Sieć Onkologiczna to dawka praktycznej i rzetelnej wiedzy o funkcjonowaniu leczenia onkologicznego i KSO. Spotkanie o Krajowej Sieci Onkologicznej porusza kwestie terminów wdrożenia w życie nowych rozwiązań prawnych. Udział w szkolenie o KSO ma pomóc uczestnikom w odnalezieniu własnego miejsca w systemie opieki onkologicznej i skutecznym przygotowaniu się do nadchodzących zmian.
KSO – Jak przygotować się do zmian? Uczestnikom szkolenia dajemy wskazówki jak zaplanować zmiany i zorganizować świadczenia zdrowotne oraz prowadzić dokumentację zgodnie z wymogami gwarantując sobie pełne rozliczenie świadczeń z NFZ.
Zajęcia prowadzi ekspert i praktyk. Do Państwa dyspozycji jest Paweł Postawski – specjalista do spraw kontraktowania i rozliczeń z NFZ zatrudniony w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, dr n. hum., konsultant ds. medycznych w kancelarii adwokackiej.
Polecamy udział w szkoleniu o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) będącym spotkaniem podczas którego porozmawiamy o nowej organizacji systemu opieki onkologicznej, realizacji i finansowaniu świadczeń onkologicznych w ramach KSO (Krajowa Sieć Onkologiczna), wymaganej dokumentacji medycznej i sprawozdaniach dotyczących świadczeń związanych z leczeniem chorób nowotworowych.
Brak większości przepisów wykonawczych do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wymóg przeprowadzenia weryfikacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą udzielających świadczeń opieki onkologicznej pod względem szczegółowych kryteriów warunkujących przynależność do poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej legły u podstaw decyzji o zmianach przepisów w zakresie terminów wejścia w życie poszczególnych regulacji prawnych o KSO. Zmiany przepisów zakładają przesunięcie terminu na 2025 rok.
Realizacja założeń KSO postawi przed świadczeniodawcami nowe zadania i będzie wymagała nie tylko zmian wewnętrznych, ale i wytworzenia mechanizmów kooperacji z innymi podmiotami realizującymi świadczenia związane z leczeniem chorób nowotworowych.
Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) ma być kompleksowo skoordynowanym systemem, opartym na ujednoliconych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Sieć ma zapewnić pacjentom poczucie jeszcze lepszej opieki onkologicznej, a świadczeniodawcom – odpowiedni poziom finansowania.
W kompleksowy i syntetyczny sposób omówimy podstawy prawne i wyzwania związane z wprowadzeniem Krajowej Sieci Onkologicznej jako elementu Narodowej Strategii Onkologicznej. Prześledzimy wymogi zakwalifikowania się jako Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego jednego z trzech poziomów (SOLO I, SOLO II, SOLO III). Zapoznamy się ze strukturą obejmującą Ośrodki Satelitarne i Ośrodki Kooperacyjne i przeanalizujemy rolę Krajowego Ośrodka Monitorującego.
Sprawdź szczegółowy wykaz omawianych zagadnień – Program szkolenia
Powinieneś wiedzieć, że nasze szkolenie o Krajowej Sieci Onkologicznej to:
Szkolenie ma charakter praktyczny i otwarty, jeżeli masz pytania – od razu uzyskasz odpowiedź. W trudniejszych przypadkach związanych z Krajową Siecią Onkologiczną otrzymasz odpowiedź pisemną po szkoleniu, wraz z podaniem podstaw prawnych. Zachęcamy do przesyłania pytań jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia – to pozwoli wpłynąć na kształt szkolenia i dać odpowiedzi na pytania w toku szkolenia, jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji.
Tematyka szkolenia: Krajowa Sieć Onkologiczna, świadczenia onkologiczne w ramach KSO
Wykładowca: Specjalista do spraw kontraktowania i rozliczeń z NFZ – Paweł Postawski
Czas szkolenia: 3 godziny zegarowe z przerwami – Webinar, zajęcia na żywo online
Certyfikat: Otrzymujesz imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu
Faktury: Nie pobieramy przedpłat ani zaliczek przed szkoleniem – Płatności
Materiały szkoleniowe: W cenie szkolenia materiały w postaci elektronicznej
Placówka oświatowa: Zobacz nasze zaświadczenia i wpisy w rejestrach
Szkolenia wewnętrzne: Dopasujemy kurs do Twoich potrzeb – Szkolenie na zamówienie
Kontakt: Polbi – Warszawa, tel. 721 547 750, formularz kontaktowy, e-mail: biuro@polbi.com.pl
24 lipca 2024 roku weszło w życie rozporządzenie określające kryteria do kwalifikacji szpitali do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Świadczeniodawcy zostali przyporządkowani do odpowiednich poziomów zabezpieczenia: SOLO I, SOLO II, SOLO III.
Wytyczne związane z nowo utworzoną strukturą i zabezpieczeniem leczenia pacjentów onkologicznych zaczną w pełni obowiązywać od 1 kwietnia 2025 roku, ale już teraz warto rozpocząć przygotowania, które pozwolą sprostać wymogom ustawodawcy, Ministra Zdrowia i NFZ.
Szkolenie dotyczące KSO w syntetyczny i przystępny sposób przedstawia istniejące przepisy i projekty, które już niedługo staną się codziennością świadczeniodawców realizujących świadczenia onkologiczne. Organizacja udzielania świadczeń, sprawozdawczość, kooperacja, jakość i zarządzanie ścieżką pacjenta - to podstawowe elementy, na których oparty jest wykład o KSO.
PAWEŁ POSTAWSKI
Wykładowca specjalizujący się w nowoczesnym zarządzaniu podmiotami leczniczymi.
Doktor nauk humanistycznych z pięcioletnim doświadczeniem prowadzącego konwersatoria na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie pracy w pełnoprofilowym, dynamicznie rozwijającym się Centrum Onkologii.
Brał udziału w implementacji i wdrażaniu Szybkiej Ścieżki Onkologicznej i związanej z nim DiLO, a ostatnio w zadaniach związanych z zagadnieniami Kompleksowej Opieki Onkologicznej (KON-Pierś, KON-Jelito).
Paweł Postawski od kilku lat pełni funkcję konsultanta do spraw medycznych w kancelarii adwokackiej.
W Polbi szkoli specjalistów zatrudnionych w jednostkach ochrony zdrowia i NFZ. Prowadzi zajęcia z kontraktowania świadczeń i rozliczeń z NFZ, szkolenia dla Koordynatorów Pacjenta Onkologicznego, oraz szkolenia dotyczące zagadnień związanych z Krajową Siecią Onkologiczną.
Paweł jest pasjonatem tego, co robi. Ma wiedzę, doświadczenie i umie się nimi podzielić. Dodatkowo nieustannie sam się szkoli biorąc udział w wielu projektach edukacyjnych organizowanych między innymi przez Agencję Badań Medycznych, The Global Health Network, czy SGH w Warszawie. Uczestnicy szkoleń są zachwyceni poziomem i sposobem prowadzenia zajęć wystawiając w ankietach najwyższe oceny.
Nowa ustawa KSO i wprowadzone przez nią rewolucyjne zmiany są porównywalne do wprowadzonej w 2015 roku karty DiLO czy z reorganizacją systemu przez wprowadzenie przepisów o Sieci Szpitali. W trakcie szkolenia o wdrażaniu i funkcjonowaniu regulacji wynikających z ustawy o sieci onkologicznej porozmawiamy o terminach najważniejszych zmian oraz sposobach realizacji i finansowania świadczeń z zakresu leczenia nowotworów.
Szkolenie o Krajowej Sieci Onkologicznej w swoich założeniach ma pozwolić na uzyskanie wiedzy na temat KSO, odnaleźć swoje miejsce w systemie i skutecznie przygotować się do nadchodzących zmian. W ramach zajęć o KSO porozmawiamy o zasadach tworzenia przez podmioty lecznicze spełniające kryteria kwalifikacyjne Krajowej Sieci Onkologicznej. Omówimy jak Krajowa Sieć Onkologiczna ma się przyczynić do zapewnienia kompleksowej opieki onkologicznej każdemu pacjentowi – niezależnie od miejsca zamieszkania, i leczenia przebiegającego z zachowaniem jednakowych standardów diagnostyczno-terapeutycznych.
Szkolenie o KSO zapozna uczestników z aktualnymi przepisami oraz planowanymi zmianami w organizacji i finansowaniu leczenia onkologicznego finansowanego ze środków publicznych za pośrednictwem NFZ. Szkolenie pozwoli przygotować się do nadchodzących zmian, uwypukli najistotniejsze obszary wymagające dokonania zmian, reorganizacji czy nawiązania współpracy z innymi świadczeniodawcami. Omówimy perspektywy, możliwości i trudności, które będą pojawiać się w toku realizacji zmian.
Polecamy pozostałe nasze szkolenia z obszaru - Ochrona zdrowia. Do udziału w ciekawych zajęciach zapraszamy pracowników służby zdrowia i osoby związane z opieką zdrowotną.
Zachęcamy do skorzystania z możliwości zorganizowania szkolenia wewnętrznego. Jeśli planujesz realizację zamkniętego szkolenia dotyczącego założeń, zasad organizacji oraz realizacji a także finansowania świadczeń onkologicznych w ramach regulacji prawnych wprowadzanych ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej, to prosimy o kontakt - jesteśmy do dyspozycji.