➤ Szkolenie omawiające w teorii i praktyce tworzenie i gospodarowanie środkami ZFŚS.
➤ Wspólnie zastanowimy się ile wynosi fundusz socjalny w 2023 roku, jak jest aktualna wysokość odpisów na ZFŚS, jak obliczyć odpis na fundusz socjalny.
➤ Zastanowimy się jakie świadczenia socjalne mogą być realizowane i finansowane oraz kto może korzystać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
➤ Poszukamy odpowiedzi na pytanie czy to pracownik płaci na ZFŚS i czy pracodawca może nie wypłacić funduszu socjalnego?
➤ Porozmawiamy o redagowaniu regulaminu socjalnego – poznasz rekomendacje i wskazówki.
Podczas szkolenia chcemy wyjaśnić, czym jest zakładowy fundusz socjalny, jak obliczać odpisy na ZFŚS i jaka jest ich wysokość oraz kto może korzystać ze środków funduszu socjalnego?
Omówimy zasady opodatkowania świadczeń socjalnych wynikające z przepisów ustawy o ZFŚS oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w zakresie zwolnień podatkowych dla świadczeń socjalnych).
Szkolenie Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w praktyce przeznaczone jest dla pracowników działu płac, księgowych i pracodawców. Kurs kierujemy do pracowników odpowiedzialnych za tworzenie i prowadzenie ZFŚS, do reprezentantów załogi, przedstawicieli związków zawodowych i członków komisji socjalnych.
Szczegółowy wykaz omawianych zagadnień w zakładce – Program
KATARZYNA GOSPODAROWICZ
Prawnik, radca prawny, autorka licznych specjalistycznych publikacji branżowych. Doradza spółkom w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w ujęciu krajowym i międzynarodowym. Prowadzi liczne szkolenia z zakresu spraw pracowniczych, specjalizuje się w problematyce zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – ZFŚS.
Udział w praktycznych warsztatach dotyczących Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych rekomendujemy przede wszystkim osobom zajmującym się na co dzień tematyką związaną z gospodarowaniem środkami ZFŚS. Dołącz do grupy zanim zamkniemy zapisy!
Zapraszamy na kurs o charakterze wykładowo-warsztatowym wykorzystujący rzeczywiste przykłady i najnowsze orzecznictwa sądowego do przybliżenia wszystkich zagadnień związanych z tematyką tworzenia i gospodarowania Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych. Uczestnicy szkolenia będą mieli szansę zmierzyć się z najtrudniejszymi kazusami z zakresu funkcjonowania ZFŚS.
Fundusz socjalny krok po kroku. Zasady tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, aktualna wysokość odpisów, świadczenia i ich rodzaje, dokumentacja i regulaminy socjalne, gospodarowanie środkami funduszu socjalnego.
Świadczenia przyznawane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS):
Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów dotyczących zakładowego funduszu świadczeń socjalnych:
Kwestie związane z rozliczaniem podatku dochodowego i odprowadzaniem składek do ZUS od świadczeń przyznanych z ZFŚS:
Podsumowanie szkolenia oraz czas zarezerwowany przez wykładowcę na indywidualne pytania uczestników szkolenia z zakresu Zakładowego Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) a także okazja do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń pomiędzy osobami biorącymi udział w kursie.
Program szkolenia ZFŚS opracowała Katarzyna Gospodarowicz
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - Organizator szkolenia: Polbi, Warszawa
Katarzyna Gospodarowicz - Prawnik, radca prawny, ekspert prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autorka licznych specjalistycznych publikacji branżowych. Jako wykładowca prowadzi liczne szkolenia z zakresu spraw pracowniczych oraz uczestniczy jako prelegent w konferencjach wyjaśniając wątpliwości pracowników firm różnego szczebla oraz pracodawców.
KATARZYNA GOSPODAROWICZ
Katarzyna Gospodarowicz to specjalistka z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Radca prawny wpisany na listę radców prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu (Numer wpisu: WR-2402).
Mecenas Katarzyna Gospodarowicz reprezentuje klientów w sporach sądowych przed sądami wszystkich instancji, oraz doradza spółkom polskim i zagranicznym w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w ujęciu krajowym i międzynarodowym.
Jak wyglądają warsztaty - Fundusz socjalny krok po kroku?
Cel edukacyjny. Szkolenie "Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - ZFŚS" ma na celu pogłębienie i usystematyzowanie wiadomości z zakresu tworzenia i dokonywania odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz prowadzenia działalności socjalnej w zakładzie pracy. Zajęcia przybliżą również problematykę odprowadzania składek na ZUS i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz stosowania ulg i zwolnień podatkowych wiążących się z dysponowaniem środkami funduszu.
Co szczegółowo omawiamy podczas szkolenia? Podczas zajęć dotyczący ZFŚS zwrócimy szczególną uwagę na:
ZFŚS - Zakładowa działalność socjalna. Jak prawidłowo prowadzić działalność socjalną omawiamy podczas kursu gospodarowania środkami funduszu socjalnego prezentującego najnowsze zmiany w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych i w przepisach podatkowych. Czy staż pracy (okres zatrudnienia) może wpływać na świadczenie socjalne? Przedstawiamy i omawiamy aktualny stan prawny i sygnalizujemy najbliższe zmiany przepisów.
Regulamin socjalny. Zasady tworzenia regulaminu zakładowego funduszu socjalnego krok po kroku. Pojęcia używane w sporządzaniu regulaminu socjalnego. Badanie sytuacji życiowej osób uprawnionych, komisje socjalne.
Fundusz Socjalny - warsztatowa forma zajęć. Tworzenie, rozliczanie i dokumentowania wydatków z funduszu socjalnego w praktyce (wniosek o przyznanie świadczenia socjalnego, umowa pożyczki mieszkaniowej). Ofertę szkolenia znajdziesz również na eventis.pl
RODO i egzekucja ze świadczeń socjalnych. Odczytywanie zajęcia innych wierzytelności. Pełne czy ograniczone potrącenia. Współpraca z organem egzekucyjnym. RODO - przetwarzanie danych osobowych w działalności socjalnej. Zasady gromadzenia dokumentów w świetle regulacji RODO.
Analiza trudniejszych przypadków (case study). Omówienie konkretnych przykładów związanych z przyznawaniem pomocy socjalnej oraz odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia dotyczące zgłaszanych wątpliwości wynikających z codziennej praktyki przy organizowaniu działalności socjalnej.
Praktyczny charakter szkolenia. Katarzyna Gospodarowicz poprowadzi szkolenie w sposób praktyczny, ilustrując problemy zawiązane z działalnością socjalną konkretnymi przykładami z życia. Uczestnicy mogą na bieżąco zadawać pytania i zgłaszać wątpliwości. Spotkanie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz uzyskania porad i wskazówek odnoście zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Metoda realizacji kursu ZFŚS. Szkolenie ma charakter praktyczny a zajęcia prowadzone są w formie warsztatów. Podczas zajęć zostanie zaprezentowany sposób sporządzania wielu dokumentów związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, ze zwróceniem uwagi na trudniejsze aspekty. Budzące wątpliwości i kontrowersje zagadnienia zostaną przedstawione na przykładach. Omawiana tematyka zostanie zilustrowana najciekawszymi wyrokami sądowymi i interpretacjami urzędów.
Case study czyli konkretne przykłady. Podczas szkolenia dotyczącego ZFŚS wykładowca dokona analizy konkretnych sytuacji, które mają miejsce lub z którymi można się spotkać podczas tworzenia, rozliczania i dokumentowania wydatków z funduszu socjalnego. Studium przypadku obejmie:
Pytania, na które udzielimy odpowiedzi. W jaki sposób można zrezygnować z tworzenia ZFŚS w przypadku działającej w firmie czy przedsiębiorstwie zakładowej organizacji związkowej? Czy w przypadku pracodawcy, u którego nie funkcjonuje organizacja związkowa lub małego pracodawcy istnieje możliwość zrezygnowania z tworzenia funduszu oraz wypłaty świadczeń urlopowych? Co stanowi podstawę naliczenia odpisów na ZFŚS - kwota przeciętnego wynagrodzenia. Sposób ustalania przez pracodawcę przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym. Jeżeli pracownik nie złoży dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych przychodów czy może to być podstawą do wstrzymania wypłaty środków z Funduszu Socjalnego? Czy przy braku zgody związków zawodowych pracodawca może wprowadzać zmiany do regulaminu ZFŚS? Wydatkowanie i rozliczanie świadczeń socjalnych przekazywanych osobom uprawnionym do korzystania z takiej pomocy. Najczęściej popełniane błędy związane z ZFŚS, stanowisko organów kontrolujących fundusz socjalny.
Materiały szkoleniowe. Uczestnik szkolenia poświęconego praktycznym aspektom funkcjonowania funduszu socjalnego (ZFŚS) otrzymuje bezpłatnie komplet materiałów szkoleniowych.
Certyfikat, zaświadczenie. Osobom biorącym udział w szkoleniu o funduszu socjalnym wydajemy imienne potwierdzenie uczestnictwa w zajęciach.
Szkolenie zamknięte. Możesz także zamówić szkolenie wewnętrzne. Jeśli są Państwo zainteresowani realizacją zamkniętego szkolenia dotyczącego praktycznych aspektów tworzenia, wysokości odpisów i świadczeń, regulaminów socjalnych oraz gospodarowania środkami funduszu socjalnego, to prosimy o kontakt lub zachęcamy do wysłania do nas zapytania ofertowego.
Jesteśmy do dyspozycji: Polbi – Warszawa, tel. 22 629 13 88 lub 721 547 750, mail: biuro@polbi.com.pl