Zapraszamy na interesujące szkolenie online z certyfikatem przybliżające kompleksowo regulacje prawne z zakresu rozliczania wyjazdów służbowych i delegacji. Przede wszystkim jednak poszukamy odpowiedzi na pytanie, jakie warunki muszą zaistnieć, by można mówić o wyjeździe służbowym?
Specjalny bonus dla uczestnika szkolenia – otrzymujesz bezpłatnie kalkulator podróży służbowych
Jak zdefiniować podróż służbową? W trakcie szkolenia zastanowimy się wspólnie, jak odróżnić oddelegowanie pracownika od podróży służbowej? Wskażemy, co przepisy mówią o delegacjach, które powinny odbywać się na wyraźne polecenie pracodawcy i w celach związanych z pracą.
Jak dokumentować odbycie delegacji? Podczas szkolenia omówimy sposoby potwierdzania i dokumentowania odbycia podróży lub delegacji służbowych przez pracowników, osoby współpracujące jak również przedsiębiorców i właścicieli firm.
Czy pracodawca zwraca koszty wyjazdów pracownika? W czasie szkolenia wskażemy przypadki, gdy pracownikowi należy się dieta za czas wyjazdu służbowego oraz czy ryczałt może być lepszy niż zwrot faktycznie poniesionych kosztów.
Czy wyjazd na szkolenie może być delegacją lub podróżą służbową? Podczas spotkania poruszymy również zagadnienia dotyczące wyjazdów szkoleniowych w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników.
Skorzystaj z okazji udziału w szkoleniu o rozliczaniu delegacji służbowych. Poznaj prawne aspekty krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Dowiedz się wszystkiego o wyjazdach szkoleniowych pracowników. Zorientuj się w prawie do diet i ryczałtów przysługujących w trakcie delegacji służbowej oraz ich wysokości.
Mamy przygotowany dla Państwa kalkulator służący rozliczaniu krajowych wyjazdów służbowych pracowników. Kalkulator generuje druk polecenia wyjazdu służbowego oraz przygotowuje dokumenty do rozliczaniu wydatków ponoszonych podczas delegacji krajowej. Kalkulator podróży służbowych jest program w formacie obsługiwanym przez arkusz kalkulacyjny Excel uwzględniający najnowsze stawki i ryczałty. Każdy uczestnik szkolenia otrzymuje kalkulator bezpłatnie.
Szkolenie odpowiadające na pytania: co to są podróże służbowe, wyjazdy i delegacje pracownicze a co jest oddelegowaniem pracownika i jak rozliczyć wyjazd służbowy?
Nauczysz się, jak ustalić należności za czas wyjazdów i delegacji służbowych, ile wynoszą diety oraz ryczałty za czas przebywania w delegacji krajowej lub zagranicznej?
Poznasz zasady rozliczania podróży służbowych w przypadku pracownika, osoby współpracującej, przedsiębiorcy lub właściciela firmy odbywających podróż służbową.
W trakcie szkolenia zapoznasz się z dużą ilością przykładów rozliczeń delegacji krajowych i zagranicznych, wspólnie przeanalizujemy sposoby dokumentowania wydatków i refundacji kosztów podróży służbowych oraz podyskutujemy o dietach podczas delegacji pracowniczych lub wyjazdów służbowych.
W czasie spotkania w całościowy i przejrzysty sposób dokonamy prezentacji informacji związanych z podróżami służbowymi. Nauczysz się rozliczać delegacje krajowe i zagraniczne swoich pracowników:
Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na fakt, że szkolenie nie obejmuje wyjazdów i delegacji będących podróżami służbowymi kierowców.
Szkolenie dla osób odpowiedzialnych za rozliczanie podróży służbowych oraz właścicieli firm samodzielnie rozliczających pracowników. Zajęcia mają na celu zapoznanie z całokształtem prawnych aspektów podróży służbowych i właściwym sposobem ich rozliczania.
Główne punkty szkolenia o krajowych i zagranicznych podróżach służbowych to:
Sprawdź szczegółowy wykaz omawianych zagadnień – Program szkolenia
Uwaga!
Szkolenie nie obejmuje zagadnień pakietu mobilności regulującego czas pracy kierowców.
Nasze zajęcia poświęcamy również omówieniu podatków dochodowych – PIT (PDOF), CIT (PDOP) i podatku VAT związanych z odbywaniem krajowych i zagranicznych podróży służbowych, wyjazdów i delegacji. Kurs przybliża zagadnienia ryczałtów za używanie samochodów służbowych do celów prywatnych oraz zasady rozliczania jazd lokalnych odbywanych prywatnymi samochodami pracowników.
Na naszym szkoleniu z przyjemnością będziemy gościć:
Na kurs zapraszamy: księgowych i głównych księgowych, pracowników księgowości dokonujący rozliczeń wyjazdów służbowych, pracowników działu kadr odpowiedzialnych za rozliczenia pracowników, osoby odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie i podatkowe rozliczanie podróży służbowych odbywanych na terenie kraju i poza jego granicami, osoby prowadzące działalność gospodarczą i odbywające wyjazdy służbowe.
Warto wiedzieć, że nasze szkolenie „Podróże służbowe, wyjazdy i delegacje” to:
Tematyka szkolenia: Praktyczne warsztaty kompleksowo omawiają tematykę delegacji i podróży służbowych, zasady ustalania i rozliczanie należności za czas delegacji służbowych, refundację kosztów i przysługujące diety, rozliczanie czasu pracy w podróży służbowej oraz wyjazdy szkoleniowe w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników
Wykładowca: Ekspert, specjalistka ds pracowniczych – Agnieszka Wałęka-Kaliszczak
Czas szkolenia: 5 godzin z przerwami, zajęcia online na żywo
Certyfikat: Otrzymujesz imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu
Faktury: Nie pobieramy przedpłat ani zaliczek przed szkoleniem – Płatności
Materiały szkoleniowe: Materiały w postaci elektronicznej + kalkulator podróży służbowych
Placówka oświatowa: Zobacz nasze zaświadczenia i wpisy w rejestrach
Szkolenia wewnętrzne: Dopasujemy kurs do Twoich potrzeb – Szkolenie na zamówienie
Kontakt: Polbi – Warszawa, tel. 721 547 750, formularz kontaktowy, e-mail: biuro@polbi.com.pl
Czas na indywidualne pytania uczestników szkolenia dotyczącego podróży służbowych, wyjazdów i delegacji. Porady, wskazówki i odpowiedzi na pytania osób biorących udział w zajęciach. Okazja do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń pomiędzy osobami biorącymi udział w kursie z zakresu praktyki ustalania oraz rozliczania dla celów podatkowych należności za czas krajowych i zagranicznych podróży służbowych.
AGNIESZKA WAŁĘKA-KALISZCZAK
Doświadczona wykładowczyni otwarta na nowoczesne formy szkolenia. Specjalistka prawa pracy z wieloletnim stażem. Prowadzi szkolenia z zakresu opodatkowania i oskładkowania wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych, rozliczania i planowania czasu pracy, urlopów i świadczeń rodzicielskich.
Agnieszka doskonale dzieli się wiedzą. Jest wykładowczynią o niezwykłej kulturze osobistej roztaczającą wokół aurę spokoju.
Na jej zajęciach dowiesz się więcej niż się spodziewasz.
Weź udział w zajęciach dotyczących rozliczania delegacji i podróży służbowych oraz ustalania dla celów księgowych i podatkowych należności za czas wyjazdów służbowych pracowników. W programie szkolenia znajdziesz kwestie dotyczące diet i ryczałtów w wyjazdach krajowych i zagranicznych w ujęciu podatkowym oraz na gruncie ubezpieczeń społecznych.
Każdemu pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadania poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Z tytułu podróży służbowej przysługują pracownikowi należności na pokrycie kosztów związanych z takim wyjazdem. Zaliczamy do nich diety oraz zwrot kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Po opublikowaniu rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej uległy podwyższeniu kwoty diet w czasie podróży służbowej. Wraz ze stawką diety wzrósł także ryczałt za nocleg, ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu i limit zwrotu udokumentowanych kosztów noclegu. Rozporządzenie podwyższa też wysokość niektórych diet i limitów na nocleg w delegacjach zagranicznych.
Szkolenie ma na celu przekazanie kompletnej wiedzy z zakresu tematów związanych z opodatkowaniem wyjazdów służbowych pracowników lub osób niebędących pracownikami jak i wskazanie obowiązków podatkowych istniejących po stronie firmy. Podczas kursu niezbędne informacje prezentowane są poprzez wskazanie obowiązujących przepisów, wyjaśnień organów podatkowych oraz sądów administracyjnych.
Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę i wiadomości dotyczące wymagań związanych z zebraniem właściwej dokumentacji jakiej wymagają podróże służbowe. Szkolenie prezentuje przykłady najbardziej kontrowersyjnych problemów rozliczania delegacji oraz sugestie i propozycje rozwiązań występujących problemów. Wśród omawianych zagadnień znajdują się: krajowe jak i zagraniczne podróże służbowe, wyjazdy szkoleniowe i pozostałe rodzaje wyjazdów, odpowiedzi na pytana czym się różni delegacja od podróży służbowej, jak wygląda właściwa dokumentacja i prawidłowe rozliczanie kosztów przejazdów, noclegów lub wyżywienia,kiedy można korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego (PIT) diet i innych należności za czas podróży służbowej pracownika. Właśnie o tym wszystkim mówimy podczas szkolenia.
Kurs obejmuje zasady ustalania i rozliczania kosztów podróży służbowych w aspekcie podatków dochodowych i podatku VAT oraz zasady ewidencjonowania wydatków towarzyszących delegacjom na terenie kraju jaki i zagranicznym wyjazdom służbowym.
Dowiedz się, czy pracodawca ma obowiązek wypłacić zaliczkę w przypadku służbowej podróży krajowej lub delegacji zagranicznej? Jeżeli pracownik potrzebuje zaliczki na służbową podróż zagraniczną to czy pracodawca wypłaca ją w walucie obcej czy polskiej? Jaki kurs walut należy przyjmować przy rozliczaniu zwrotu kosztów poniesionych w trakcie zagranicznego wyjazdu służbowego?
Wykłady i ćwiczenia na zdalnym szkoleniu o podróżach służbowych, wyjazdach i delegacjach prowadzone są w oparciu o autorski program. Uczestnicy mogą na bieżąco zadawać pytania, a zgłaszane wątpliwości będą rozwiązywane na przykładach. Omawiane na szkoleniu zagadnienia wykładowca prezentuje na podstawie konkretnych sytuacji życiowych i wyliczeń.
Jak długo może trwać delegacja służbowa? Przebywanie w podróży służbowej a czas pracy. Rozliczanie czasu pracy w delegacji służbowej. Czy czas dojazdu i powrotu z podróży służbowej przypadającej poza godzinami pracy jest wliczany do czasu pracy? Czy pracownikowi po odbyciu podróży służbowej przysługuje dodatkowy czas na odpoczynek? Czy można mówić o pojawianiu się nadgodzin w trakcie trwania delegacji i czy ewentualnie należy je rekompensować?
Ile się płaci za delegację? Jak ustalać i rekompensować koszty przejazdów, noclegów. Zasady wypłaty diet i ryczałtów. Wydatki na leczenie w trakcie podróży służbowej, wyjazdy szkoleniowe. W jakich sytuacjach osobie będącej w delegacji przysługuje rzeczywisty zwrot kosztów a kiedy tylko ryczałt?
Warto pamiętać, że 28 lipca 2022 roku Minister Rodziny i Polityki Społecznej w drodze rozporządzenia podwyższył kwotę diety w czasie podróży służbowej krajowej do 38 zł za dobę podróży (poprzednio od 2013 roku obowiązywała stawka 30 zł za dobę). Razem ze stawką diety zmienia się ryczałt za nocleg, ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej i limit zwrotu udokumentowanych kosztów noclegu.
Od 1 stycznia 2023 roku zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej dieta w czasie podróży krajowej przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia wynosi 45 zł za dobę podróży.
Warto pamiętać, że od 29 listopada 2022 roku obowiązują nowe wysokości diety za dobę podróży zagranicznej oraz limit na nocleg w poszczególnych państwach będących celem delegacji lub wyjazdu służbowego. Ich wysokość określa: ZAŁĄCZNIK
Poznasz regulacje dotyczące podróży służbowych zawarte w prawie pracy oraz przepisy stosowane przy ustalaniu diet i ryczałtów za czas wyjazdu służbowego. Omawiane zagadnienia prezentujemy w aspekcie regulacji podatkowych. Przywołujemy także interpretacje i orzecznictwo sądowe w sprawach wyjazdów i delegacji pracowniczych o także aktualności. W trakcie szkolenia zwrócimy uwagę na to, jak przepisy regulują całokształt problematyki związanej z podróżami służbowymi, wyjazdami i delegacjami pracowniczymi. Podczas kursu przywołamy i omówimy przepisy zawarte w kodeksie pracy, ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, regulacje ZUS oraz rozporządzenia dotyczące należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej i dieta za czas delegacji.
Wykorzystywanie samochodów służbowych do prywatnych celów pracowników i podróże służbowe odbywane samochodem stanowiącym własność pracodawcy. Rozliczenia ryczałtowe a zwrot faktycznie poniesionych kosztów - kiedy jest to korzystniejsze dla pracownika?
Od 17 stycznia 2023 roku nastąpiła zmiana wysokości stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu. Wynoszą one dla:
1) samochodu osobowego:
2) motocykla – 0,69 zł,
3) motoroweru – 0,42 zł.
Możesz zamówić szkolenie wewnętrzne specjalnie dla Siebie. Jeśli planujesz realizacją zamkniętego szkolenia dotyczącego praktycznych aspektów dotyczących odbywania, ewidencjonowania i rozliczania podróży służbowych, wyjazdów i delegacje pracowników i właścicieli firm, to prosimy o kontakt. Jesteśmy do dyspozycji.